Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Montaż pompy ciepła w użytkowanym domu

Artykuł na: 6-9 minut

Rozmawialiśmy o budowie pionowego źródła dolnego i kiedy doszło do szczegółów, pojawiły się informacje, które nas odstraszyły, a nie zachęciły do jego budowy. Okazało się, że będziemy musieli zdemontować spory fragment ogrodzenia, jak również wyciąć 6–8 tui o wys. 3 m. Ponadto podczas odwiertów zniszczy się kawał już zagospodarowanego ogrodu - mówią Joanna i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy pompę ciepła użytkują od maja 2017 r.

Montaż pompy ciepła w użytkowanym domu

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. 170 m2. Ogrzewany też kominkiem z płaszczem wodnym i wentylowany grawitacyjnie. Czterech użytkowników.

Pompa ciepła:

 • Gruntowa, dwufunkcyjna, działająca w systemie solanka-woda; moc grzewcza 8–12 kW; COP 4,71. Wbudowany wężownicowy zasobnik c.w.u. o poj. 180 l i grzałka elektryczna o mocy 9 kW. Do instalacji dodano bufor c.o. o poj. 280 l. 
 • Używana do – ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. 
 • Źródło dolne – 3 kolektory pionowe o gł. 67 m. 
 • Źródło górne – mieszane, wodne ogrzewanie podłogowe (na parterze) i grzejniki.
Gruntowa pompa ciepła o mocy 8 kW działa w systemie solanka-woda.
Gruntowa pompa ciepła o mocy 8 kW działa w systemie solanka-woda.

Decyzja: Mariusz – do pompy ciepła mieliśmy trzy podejścia. Pierwsze przed budową domu, drugie – 10 lat po przeprowadzce, a trzecie – w maju 2017 r. Już na początku drogi do własnego domu byliśmy skłonni założyć gruntową pompę, bo nie ma u nas sieci gazowej i musieliśmy wybrać inny rodzaj ogrzewania. Krzyknięto nam wtedy za pompę i kolektor poziomy 70 000 zł. Za połowę tego zamontowaliśmy wtedy kocioł na gaz płynny, podłogówkę na parterze i w łazience na poddaszu oraz grzejniki na ścianach. Do kominka w salonie włożyliśmy żeliwny wkład i DGP z mechaniczną cyrkulacją ciepła.

Żeby oszczędzić na drogim gazie płynnym, dużo paliliśmy w kominku – Joanna pracowała w domu, więc mogła doglądać ognia. Po pierwszych latach takiego grzania nie byliśmy zadowoleni z obudowy kominka i sposobu rozprowadzania ciepłego powietrza, dlatego wkład obudowaliśmy od nowa. Ciepło rozchodziło się lepiej, lecz wciąż ogrzewało tylko powietrze i zaczęliśmy żałować, że nie ogrzewa wody w całej instalacji c.o. i w zasobniku c.w.u.

W 2014 r. zdecydowaliśmy się na dołożenie płaszcza wodnego i połączyliśmy go z instalacją c.o., przeorganizowaliśmy automatykę całego systemu grzewczego i zabezpieczyliśmy ją mocnym zasilaczem UPS, żeby chronić kominek w trakcie awarii sieci elektrycznej. Tuż przed tą modernizacją sprowadziliśmy fachowców od pompy ciepła – wciąż chodziła nam po głowie.

Rozmawialiśmy o budowie pionowego źródła dolnego i kiedy doszło do szczegółów, pojawiły się informacje, które nas odstraszyły, a nie zachęciły do jego budowy. Okazało się, że będziemy musieli zdemontować spory fragment ogrodzenia, czyli wyciąć kilka słupków i podmurówkę, jak również wyciąć 6–8 tui o wys. 3 m, żeby na działkę za domem wjechał duży samochód z wiertnią. Ponadto podczas odwiertów zniszczy się kawał już zagospodarowanego ogrodu. Tak rozległe zniszczenia terenu odwiodły nas od pompy, dlatego "poszliśmy" w płaszcz wodny.

Modernizacja kominka i instalacji c.o. dała niższe koszty ogrzewania i wszystko było okej dopóki żona nie podjęła pracy poza domem. System grzewczy działał często na kotle gazowym, a koszty ogrzewania wzrosły. Widząc je, zrezygnowaliśmy z drogiego gazu płynnego i zdecydowaliśmy się na pompę ciepła.

Wejście przyłącza (od kolektorów pionowych) do pomieszczenia gospodarczego i rozdzielacze.
Wejście przyłącza (od kolektorów pionowych) do pomieszczenia gospodarczego i rozdzielacze.

Montaż pompy ciepła w użytkowanym domu - rady i przestrogi:

 • Na początku zamierzaliśmy kupić powietrzne urządzenie, lecz żadna z czterech firm, z którymi rozmawialiśmy, nie dawała nam gwarancji, że w budynku będzie ciepło podczas silnych mrozów. Pomogli nam pracownicy kolejnej firmy. Zaproponowali, że zrobią dwie wyceny – z pompą powietrzną oraz z gruntową i pionowymi kolektorami. Kiedy zapytaliśmy o zniszczenia na działce towarzyszące odwiertom, zapewnili, że mogą je wykonać przy pomocy małej wiertni wjeżdżającej na wózku. Kosztorys pierwszy opiewał na 25 000 zł, drugi na 60 000 zł. Zdecydowaliśmy się na droższy wariant, bo daje większy komfort cieplny.

   

 • Regulator na pompie ciepła jest łatwy w obsłudze.
  Regulator na pompie ciepła jest łatwy w obsłudze.
  Joanna: tak jak obiecali monterzy, wykonanie trzech kolektorów pionowych oraz doprowadzenie rury do domu nie zdemolowało działki. W sumie musieliśmy posiać trawę na pow. 50 m2. Przyłącze do domu poprowadzili w rowie o dł. 15 m, szer. 1 m i gł. 2 m, resztę zajął obszar z odwiertami. Do wykopania i zakopania rowu zastosowali minikoparki, a wózek z wiertnią bez problemu przejechał po chodniku.

   

  Rada – warto poszukać firmy dobrze wyposażonej w sprzęt i nie godzić się na niszczenie ogrodu i ogrodzenia. Ich naprawa też jest droga. Odwierty i przyłącze do domu były gotowe po siedmiu dniach. Monterzy doprowadzili rury do pomieszczenia gospodarczego, dodali rozdzielacze i na tym zamknęli I etap prac. Umówiliśmy się z nimi, że II etap rozpoczniemy, kiedy zużyjemy resztkę gazu płynnego ze zbiornika. Szkoda było go marnować.

   

 • Mariusz: choć dwufunkcyjna pompa ma wbudowany zbiornik o poj. 180 l, do instalacji grzewczej monterzy dodali jeszcze bufor c.o. o poj. 280 l. Demontaż kotła gazowego i zabezpieczenia UPS, skonfigurowanie nowego układu i jego automatyki zajęło 3 dni. Teraz podczas awarii prądu funkcjonowanie c.o. podtrzyma mocny akumulator. Pierwsze miesiące działania pompy ciepła utwierdziły nas w przekonaniu, że warto było ją zamontować. Jest efektywna i cicha. Ustawiliśmy automatykę na tryb ekonomiczny i to wystarcza. W domu jest ciepło, a rachunki za prąd wzrosły prawie niezauważalnie. Już nie palimy w kominku, więc salon przestał być kotłownią.

   

  Monterzy odradzili nam np. kupno wyższego modelu pompy, modułu chłodzącego pomieszczenia i uruchamianie pompy tylko w II taryfie prądu. Dzisiaj przeczytaliśmy informację, że ministerstwo ma wprowadzić nową taryfę dla urządzeń proekologicznych takich jak pompa, więc ewentualnie z niej skorzystamy. Żałujemy jednego – że nie trafiliśmy na ostatnich wykonawców w 2014 r., przed modernizacją kominka i c.o. Wydaliśmy wtedy 12 000 zł!

   

  Szczęśliwie koszt instalacji z pompą udało się nam zmniejszyć o 10 000 zł. Ubiegaliśmy się o dotację ze środków gminnych o wys. 5000 zł. Drugie tyle zaoszczędziliśmy na promocji producenta pompy. O dotacji dowiedzieliśmy się z ulotki i ze strony internetowej gminy. Przed rozpoczęciem inwestycji urzędnik przyjechał do nas na obejrzenie kotłowni, zrobił zdjęcia. Po realizacji wystąpiliśmy o wpłatę na nasze konto, a kontroler ponownie pojawił się na powykonawczą inwentaryzację i archiwizację zdjęciową.

Montaż pompy ciepła w użytkowanym domu - koszty:

 • instalacja z pompą ciepła – 60 000 zł minus dotacja ze środków gminnych 5000 zł oraz upust producenta na model pompy ciepła 5000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-01-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Pompa ciepła serii PCWB firmy Hewalex
Pompa ciepła serii PCWB firmy Hewalex Wielu właścicieli domowych basenów sezonowych przekonało się, że nawet przy upalnej pogodzie woda w nich długo pozostaje zimna, a sezon ...
Pompa ciepła KOTREM PC AIR monoblock
Pompa ciepła KOTREM PC AIR monoblock Oferta firmy Kotrem z Kłobucka to m.in. powietrzne pompy ciepła PC AIR typu monoblock.
Konferencja prasowa: Biawar - 50 lat zrównoważonego rozwoju
Konferencja prasowa: Biawar - 50 lat zrównoważonego rozwoju W dniu 6 kwietnia 2018 r., w siedzibie firmy NIBE-BIAWAR, przy al. Jana Pawła II 57 w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa z udziałem ...

Pompa ciepła w istniejącym budynku

Pompy ciepła coraz częściej trafiają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.

topowe produkty

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze