Budujemy Dom

Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Artykuł na: 4-5 minut

Pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd - mówią Ada i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy powietrzną pompę ciepła użytkują od 2016 r.

Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 215 m2. Ogrzewany kotłem na pelety, wentylowany grawitacyjnie. Dwoje stałych użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła: system powietrze/woda, kompaktowa z wmontowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 254 l; moc grzewcza 1,3 kW. COP = 3,1 (jeśli powietrze 15°C/woda 55°C). Używana do – przygotowywania c.w.u. (w planach – doprowadzenie chłodzenia do sypialni na poddaszu i piwniczki).

Decyzja: kiedy postanowiliśmy ogrzewać dom kotłem na pelety, bo na naszym terenie nie ma gazu z sieci, powstało pytanie – czym ogrzejemy wodę użytkową w okresie od maja do października, kiedy wyłączymy kocioł. Rozważaliśmy różne opcje i zainteresowaliśmy się powietrznymi pompami ciepła. Mogły ten problem rozwiązać łatwo, bez rozkopywania działki, tanio i ekologicznie.

Do zakupu pompy powietrze-woda namawiał nas znajomy, który ma podobny system i bardzo go chwalił. Pojechaliśmy do niego i po wizycie stwierdziliśmy, że skoro koszt nie jest ogromny, mało ryzykujemy, a możemy zyskać wygodę i niskie koszty podgrzewania wody. I tak się właśnie stało.

Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.

Pompa ciepła powietrze-woda - rady i przestrogi:

 • Ada: pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy – trwał kilka godzin, najdłużej monter "bawił się" przy podłączaniu jej do domowych instalacji. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd. Elektrownia przysyła nam rachunki raz na pół roku i nie ma specjalnej różnicy w kosztach za prąd w okresie kiedy pompa działa i jest wyłączona. To dla nas informacja, że urządzenie "zjada" go bardzo mało.

   

  Dzięki pompie nie musimy w lecie palić w kotle na pelety i na pół roku zapominamy, że mamy w domu kotłownię – pompa niczego od nas nie chce! Małym wyjątkiem jest wyjazd na urlop, bo wtedy na regulatorze zmieniamy tryb jej pracy. Dwa przyciśnięcia palcem i koniec. Obsługa na regulatorze jest prosta, intuicyjna. Nie przysparza nam żadnego kłopotu. W zasobniku c.w.u. mogą rozwinąć się bakterie Legionella, dlatego zaprogramowaliśmy raz na 2 tygodnie podniesienie temperatury wody do 65°C. Na co dzień wystarcza nam temperatura 45°C.

   

 • Rafał: na początku, kiedy monter zapytał, czy chcemy wykorzystywać pompę do chłodzenia pomieszczeń, nie podjąłem tematu. Chciałem się zorientować, jak pracuje i za ile. Teraz już wiem, że chłodzenie przyda się w piwniczce pod schodami i w naszej sypialni na nagrzewającym się poddaszu.

   

  Skoro pompa czerpie powietrze przez otwór w północnej ścianie, przetwarza je w sobie i podgrzewa wodę w zasobniku, a potem mocno schłodzone wyrzuca na zewnątrz rurą poprowadzoną przez ścianę wschodnią, pomyślałem, że grzechem byłoby go nie wykorzystywać. Chcę je rurami skierować do pomieszczeń wymagających schłodzenia. Już rozmawiałem o tym z monterem i przyjedzie do nas przed najbliższym latem. Innym radzę od razu pomyśleć o chłodzeniu domu, bo warto! Jest to sposób dużo tańszy od prądożernych klimatyzatorów.

Pompa ciepła powietrze-woda - koszty:

 • Pompa ciepła 6000 zł, materiały i montaż 2500 zł. 
 • Eksploatacja – prąd w całym budynku rocznie 2100 zł.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-01-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Pompy ciepła powietrze woda to źródła ciepła, których sprzedaż wyraźnie wzrosła w ostatnich 2 latach. Można w ciemno zgadywać, że do 2022 roku wzrost OZE będzie jeszcze większa z uwagi na uruchomiony 2 dni temu program Czyste Powietrze i możliwość uzyskania dofinansowania z NFOŚiGW.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

21 Wrz 2018, 10:47

Mam taką pompę. Działa świetnie już 5 lat. Teraz postanowiłem ja przystosować do chłodzenia i mam w kuchni temperaturę znacznie niższa i za darmo.Super

Gość Katon

04 Sie 2018, 16:54

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu! Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne ...
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".