Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Artykuł na: 4-5 minut

Pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd - mówią Ada i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy powietrzną pompę ciepła użytkują od 2016 r.

Pompa ciepła powietrze-woda jest świetna!

Dom: dwukondygnacyjny, pow. 215 m2. Ogrzewany kotłem na pelety, wentylowany grawitacyjnie. Dwoje stałych użytkowników.

Powietrzna pompa ciepła: system powietrze/woda, kompaktowa z wmontowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 254 l; moc grzewcza 1,3 kW. COP = 3,1 (jeśli powietrze 15°C/woda 55°C). Używana do – przygotowywania c.w.u. (w planach – doprowadzenie chłodzenia do sypialni na poddaszu i piwniczki).

Decyzja: kiedy postanowiliśmy ogrzewać dom kotłem na pelety, bo na naszym terenie nie ma gazu z sieci, powstało pytanie – czym ogrzejemy wodę użytkową w okresie od maja do października, kiedy wyłączymy kocioł. Rozważaliśmy różne opcje i zainteresowaliśmy się powietrznymi pompami ciepła. Mogły ten problem rozwiązać łatwo, bez rozkopywania działki, tanio i ekologicznie.

Do zakupu pompy powietrze-woda namawiał nas znajomy, który ma podobny system i bardzo go chwalił. Pojechaliśmy do niego i po wizycie stwierdziliśmy, że skoro koszt nie jest ogromny, mało ryzykujemy, a możemy zyskać wygodę i niskie koszty podgrzewania wody. I tak się właśnie stało.

Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Powietrzna pompa działa od maja do października i przygotowuje c.w.u. w wmontowanym zasobniku o poj. 254 l.
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.
Obsługa regulatora pompy jest prosta, intuicyjna.

Pompa ciepła powietrze-woda - rady i przestrogi:

 • Ada: pompa ciepła jest świetna. Nie była bardzo droga, pracuje cicho, jej montaż okazał się łatwy – trwał kilka godzin, najdłużej monter "bawił się" przy podłączaniu jej do domowych instalacji. Najbardziej cieszymy się z niskich opłat za prąd. Elektrownia przysyła nam rachunki raz na pół roku i nie ma specjalnej różnicy w kosztach za prąd w okresie kiedy pompa działa i jest wyłączona. To dla nas informacja, że urządzenie "zjada" go bardzo mało.

   

  Dzięki pompie nie musimy w lecie palić w kotle na pelety i na pół roku zapominamy, że mamy w domu kotłownię – pompa niczego od nas nie chce! Małym wyjątkiem jest wyjazd na urlop, bo wtedy na regulatorze zmieniamy tryb jej pracy. Dwa przyciśnięcia palcem i koniec. Obsługa na regulatorze jest prosta, intuicyjna. Nie przysparza nam żadnego kłopotu. W zasobniku c.w.u. mogą rozwinąć się bakterie Legionella, dlatego zaprogramowaliśmy raz na 2 tygodnie podniesienie temperatury wody do 65°C. Na co dzień wystarcza nam temperatura 45°C.

   

 • Rafał: na początku, kiedy monter zapytał, czy chcemy wykorzystywać pompę do chłodzenia pomieszczeń, nie podjąłem tematu. Chciałem się zorientować, jak pracuje i za ile. Teraz już wiem, że chłodzenie przyda się w piwniczce pod schodami i w naszej sypialni na nagrzewającym się poddaszu.

   

  Skoro pompa czerpie powietrze przez otwór w północnej ścianie, przetwarza je w sobie i podgrzewa wodę w zasobniku, a potem mocno schłodzone wyrzuca na zewnątrz rurą poprowadzoną przez ścianę wschodnią, pomyślałem, że grzechem byłoby go nie wykorzystywać. Chcę je rurami skierować do pomieszczeń wymagających schłodzenia. Już rozmawiałem o tym z monterem i przyjedzie do nas przed najbliższym latem. Innym radzę od razu pomyśleć o chłodzeniu domu, bo warto! Jest to sposób dużo tańszy od prądożernych klimatyzatorów.

Pompa ciepła powietrze-woda - koszty:

 • Pompa ciepła 6000 zł, materiały i montaż 2500 zł. 
 • Eksploatacja – prąd w całym budynku rocznie 2100 zł.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Krótką czerpnię powietrza z zewnątrz i dłuższą wyrzutnię utworzono z rury z PVC o średnicy 160 mm.
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).
Kratka wyrzutni powietrza na wschodniej ścianie domu (za rogiem znajduje się czerpnia).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-01-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON Firma STIEBEL ELTRON zdobyła kolejną nagrodę. 8 czerwca 2018r., podczas corocznej branżowej gali, odebraliśmy statuetkę Złotego Instalatora ...
Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu nagrodzony ZŁOTYM INSTALATOREM 2018
Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu nagrodzony ZŁOTYM INSTALATOREM 2018 8 czerwca 2018 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród SGGiK oraz Redakcji POLSKIEGO INSTALATORA, podczas której firma NIBE-BIAWAR Sp ...
Nowe pompy ciepła Hewalex z większą mocą i maksymalną klasą A+
Nowe pompy ciepła Hewalex z większą mocą i maksymalną klasą A+ Pompy ciepła Hewalex PCWU służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i należą do jednych z najchętniej stosowanych źródeł ciepła ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

topowe produkty

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze