Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Nie mogę powiedzieć, że pompa ciepła to sprzęt bezawaryjny

Artykuł na: 6-9 minut

Mieliśmy pecha i trafiliśmy na usterkowy egzemplarz pompy ciepła. Jeszcze w okresie gwarancji z wbudowanego zasobnika c.w.u., na posadzkę w kotłowni, nieregularnie wyciekała woda. I zaczęła się zabawa z naprawami, bo ciągle zgłaszaliśmy kolejne usterki. Monter nie wychodził z naszej kotłowni - mówią Beata i Janusz, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy pompę ciepła do c.w.u. użytkują od 2012 r., a pompę do wody w basenie od 2014 r.

Nie mogę powiedzieć, że pompa ciepła to sprzęt bezawaryjny

Dom: murowany, dwukondygnacyjny, pow. z garażem 450 m2. Ogrzewany też kotłem na gaz z sieci. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC. Pięcioro użytkowników.

Pompa ciepła do c.w.u.:

 • Powietrzna, kompaktowa z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 270 l i grzałką elektryczną; COP do 4,3. 
 • Źródło dolne - powietrze zewnętrzne. 
 • Źródło górne - mieszane, wodne ogrzewanie podłogowe i grzejniki.

Pompa ciepła do ogrzewania wody w zewnętrznym basenie: powietrzna.

Powietrzna pompa ciepła dla basenu
Powietrzna pompa ciepła dla basenu ma wymiary 910 x 380 x 650 mm.

Decyzja: Janusz - choć mamy w ulicy sieć z gazem ziemnym, chciałem zastosować w nowym domu pompę ciepła i przetestować, czy rzeczywiście jest tak świetna i daje tak duże oszczędności, jak się pisze. Spece od systemów grzewczych - z którymi rozmawiałem - radzili, żeby kotłem na gaz ogrzewać budynek, a powietrzną pompą - tylko wodę użytkową.

Konkretny powietrzny model wskazał mi sprzedawca urządzeń do całej kotłowni. Mówił, że jeśli kupię u niego do kompletu jeszcze pompę, zapłacę za całość jedynie 2000 zł więcej. Jednocześnie zapewnił, że dzięki niej znacznie taniej, niż gazem z sieci, ogrzeję wodę przez cały rok, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -10°C. W okresach zimniejszych będzie pracować grzałka. Poszedłem na to, ponieważ mamy troje dzieci i duży dom, zużywamy sporo wody. Sprzedawca dodał, że przy niskiej cenie urządzenia łączny koszt inwestycyjny o wiele szybciej się zamortyzuje, niż np. system z kolektorami słonecznymi.

Do technologii z taką pompą mnie samego przekonało jeszcze to, że w lecie działa jak klimatyzator - zassane powietrze zewnętrzne oddaje ciepło wodzie w zasobniku, po czym wychodzi zimne i można je skierować do instalacji wentylacji mechanicznej i rozprowadzić po budynku. Właśnie tak zrobiłem!

Kompaktowa powietrzna pompa ciepła
Kompaktowa powietrzna pompa ciepła jest przeznaczona tylko do przygotowania c.w.u. (ma wbudowany zasobnik o poj. 270 l).
Regulator z wyświetlaczem na pompie
Regulator z wyświetlaczem na pompie.

Użytkowanie pompy ciepła - rady i przestrogi:

 • Beata: W porównaniu z poprzednim, o połowę mniejszym, domem, uzyskaliśmy podobne koszty gazu i elektryczności. To oznacza, że stosowanie pompy ciepła rzeczywiście daje oszczędności.

  Ogólnie technologia ma sens, lecz mieliśmy pecha i trafiliśmy na usterkowy egzemplarz. Jeszcze w okresie gwarancji z wbudowanego zasobnika c.w.u., na posadzkę w kotłowni, nieregularnie wyciekała woda. I zaczęła się zabawa z naprawami, bo ciągle zgłaszaliśmy kolejne usterki. Monter nie wychodził z naszej kotłowni - rozbierał sprzęt na części, kilka nawet wymienił, odpowietrzał, likwidował bakterie Legionella, zastąpił anodę magnezową nową, wyprowadzał urządzenie z trybu "Błąd" itp. Przez 5 lat eksploatacji zebrałam kilkanaście kart napraw. Po tym wszystkim nie mogę powiedzieć, że to sprzęt bezawaryjny.

  Z niezaprzeczalnych zalet mogę podać - nigdy nie zabrakło nam ciepłej wody, nawet w okresie porannego i wieczornego intensywnego korzystania z łazienek. Po rachunkach za prąd wydaje się, że grzałka włącza się bardzo rzadko. Temperaturę wody ustawiliśmy na 46°C, ale dzięki grzałce możemy na chwilę podnieść temperaturę, aby zlikwidować bakterie. Obsługa przez elektroniczny sterownik jest prosta i czytelna, nie przysparza kłopotu laikowi.

 • Mimo problemu z pompą ciepła w kotłowni, po dwóch latach bez wahania kupiliśmy drugą, tym razem z myślą o podgrzewaniu wody w basenie w ogrodzie. Wiadomo - w naszym klimacie i przy tak dużym zbiorniku na powietrzu (o poj. 29 m3), podstawowym zadaniem, oprócz oczyszczania, jest podgrzewanie wody do komfortowej temperatury, bo przy głębokości niecki wynoszącej 160 cm samo słońce tego nie dokona. Pompa załatwia to prędko, na każde zawołanie, musimy tylko włączyć ją przełącznikiem na tarasie - zawsze chodzi razem z filtrami basenowymi. Robimy to ręcznie. Wystarcza nam, jeśli woda ma 28°C.

  Jak szybko woda po zimie osiąga taką temperaturę? Kiedy w tym roku uruchomiliśmy pływalnię w połowie kwietnia, woda miała 7°C. Pompa chodziła przez tydzień, a woda osiągnęła 23°C, noce były zimne. Potem nastały cieplejsze noce i dni, więc wystarczyło codziennie kilka godzin jej pracy, żeby temperatura skoczyła do poziomu komfortu. W lecie, przy codziennych kąpielach, włączamy ją najwyżej na 2-3 godziny. Kiedy nikt nie pływa, zasłaniamy ją folią solaryczną. Unikamy w ten sposób sporych strat ciepła. Pompa ciepła wydłuża okres kąpielowy o co najmniej 2 miesiące i do tej pory jest bezawaryjna! Przegląd instalacji polegał tylko na wymianie uszczelek i skontrolowanie szczelności rur.

 • Nieckę basenu z wyposażeniem budowała specjalistyczna firma i jej pracownicy sami dobrali cały osprzęt. Przygotowali na rabacie betonowy cokół, bo pompa waży 70 kg. Wiosną montują ją na nim i demontują jesienią (zimuje na antresoli w garażu, w którym założyliśmy małą windę do jej transportu).
Czerpnia powietrza
Czerpnia powietrza.
Na pompie - wyświetlacz temperatury wody w basenie
Na pompie - wyświetlacz temperatury wody w basenie.

Użytkowanie pompy ciepła - koszty:

 • Instalacja z pompą ciepła do c.w.u. - ok. 8000 zł, 
 • Pompa ciepła do basenu 7000 zł. 
 • Eksploatacja - coroczny serwis 300 zł (pompa do c.w.u.), 200 zł (pompa do basenu).
Element instalacji pompy ciepła
Winda w garażu
Przełączniki na tarasie
Basen w ogrodzie

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-06-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON
Statuetka Złotego Instalatora w rękach STIEBEL ELTRON Firma STIEBEL ELTRON zdobyła kolejną nagrodę. 8 czerwca 2018r., podczas corocznej branżowej gali, odebraliśmy statuetkę Złotego Instalatora ...
Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu nagrodzony ZŁOTYM INSTALATOREM 2018
Innowacyjny system NIBE dla domu bez kosztów i smogu nagrodzony ZŁOTYM INSTALATOREM 2018 8 czerwca 2018 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród SGGiK oraz Redakcji POLSKIEGO INSTALATORA, podczas której firma NIBE-BIAWAR Sp ...
Nowe pompy ciepła Hewalex z większą mocą i maksymalną klasą A+
Nowe pompy ciepła Hewalex z większą mocą i maksymalną klasą A+ Pompy ciepła Hewalex PCWU służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i należą do jednych z najchętniej stosowanych źródeł ciepła ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

topowe produkty

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze