Budujemy Dom

Nasza pompa ciepła jest wyjątkowo tania w eksploatacji!

Artykuł na: 4-5 minut

O wyjątkowo taniej eksploatacji pompy świadczy fakt, że córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego od naszego mniej więcej tyle samo, co my za prąd, a używamy wielu urządzeń elektrycznych. Kolejna zaleta to czystość, brak spalin, oparów, dymu - Mirek, Czytelnik Budujemy Dom, który gruntową pompę ciepła użytkuje od 2008 r.

Nasza pompa ciepła jest wyjątkowo tania w eksploatacji!

Dom:

Gruntowa pompa ciepła
W gruntowej pompie ciepła o mocy 11 kW znajduje się zasobnik c.w.u. o poj. 150 l.
 • Murowany (bloczki betonu komórkowego i styropian o gr. 15 cm), trzykondygnacyjny, pow. 220 m2. 
 • Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem obrotowym. 
 • Dwoje użytkowników.

Pompa ciepła do ogrzewania domu i do c.w.u.:

 • Gruntowa, system solanka-woda, model z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. o poj. 150 l; moc grzewcza 11 kW, COP 4,66.
 • Źródło dolne - 3 kolektory pionowe o gł. 70 m. 
 • Źródło górne - ogrzewanie podłogowe.

Decyzja: w poprzednim domu wybuchł kocioł na gaz, więc razem z żoną nabawiliśmy się traumy. Budując obecny, pod żadnym pozorem nie chcieliśmy wprowadzać do niego gazu. Starałem się mądrze rozstrzygnąć sprawę ogrzewania, żeby nie mieć żadnej obawy, ani kłopotu.

Postanowiłem mieć niekończące się źródło ciepła, dlatego mój prywatny konkurs na system grzewczy wygrała gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami.

Ze wszystkich wariantów to był najlepszy wybór, chociaż 10 lat temu słono za niego zapłaciłem. Opcja była najdroższa z możliwych w tamtym czasie, bo układ grzewczy potrzebował aż trzech odwiertów o gł. 70 m, położenia w całym domu podłogówki i zakupu mocnej gruntowej pompy.

No ale powiedziałem sobie - niech będzie drogo, jeśli musi, byleby docelowo było bezpiecznie, tanio, bezobsługowo, bezawaryjnie. Wykonanie instalacji grzewczej, hydraulicznej i wentylacji mechanicznej zleciłem jednej specjalistycznej firmie, która je teraz regularnie serwisuje.

Wejścia przez ławy fundamentowe do kotłowni (w obniżeniu) Izolowana obudowa
Wejścia przez ławy fundamentowe do kotłowni (w obniżeniu). Izolowana obudowa.

Gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami - rady i przestrogi:

Mam niedużą działkę i suchy piaszczysty grunt, nieodpowiedni do kolektorów poziomych. Wykopanie i założenie oprzyrządowania pionowych odwiertów, przy użyciu specjalnego ciężkiego sprzętu, trwało 4 dni.

Na samym początku pompa pracowała na glikolu. Serwisant, który przyjeżdża na przegląd co 1,5 roku, zaproponował mi jego wymianę na spirytus techniczny. Co to dało? Od razu poprawiła się sprawność urządzenia, a ja od tamtej pory mam mniejsze opłaty za prąd, bo zużywa go mniej.

Hydraulicy poprawnie dobrali pojemność zasobnika c.w.u. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, żeby zabrakło ciepłej wody. Pompa pracuje w takim priorytecie i kiedy nagle dużo jej zużywamy, zaczyna działać jak przepływowy podgrzewacz. Z wodą nie mamy żadnego problemu, innych kłopotów aparat też nie dostarcza. Na co dzień prawie o nim zapominam, bo nie potrzebuje żadnej obsługi. Zaglądam do kotłowni raz na pół roku.

Przez 10 lat tylko raz włączył się alarm, zawiesił się jakiś przekaźnik. Serwisant naprawił usterkę od ręki. Na razie jesteśmy zadowoleni z instalacji grzewczej, co będzie dalej, trudno przewidzieć. Czego trochę brakuje? Wykorzystania potencjału pompy do chłodzenia domu. Dziesięć lat temu jeszcze się o tym nie mówiło, teraz, dorabiając taką funkcję, musiałbym porujnować pomieszczenia. Mały remont byłby nieunikniony, a na razie nie mamy z żoną na to ochoty.

Elementy instalacji pompy ciepła Inne elementy instalacji pompy
Inne elementy instalacji pompy.

3 zalety naszej pompy ciepła:

 • O wyjątkowo taniej eksploatacji pompy świadczy fakt, że córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego od naszego mniej więcej tyle samo, co my za prąd, a używamy wielu urządzeń elektrycznych.

 • Kolejna zaleta to czystość, brak spalin, oparów, dymu.

 • Następna - praktycznie przez cały sezon grzewczy mamy w pomieszczeniach stałą temperaturę 21°C. Woda użytkowa natomiast - 37°C, ale łatwo nagrzewa się nawet do 60°C.

Gruntowa pompa ciepła z głębokimi pionowymi kolektorami - koszty:

 • Odwierty, cały system c.o. oraz instalacja hydrauliczna i wentylacji mechanicznej 112 000 zł. 
 • Eksploatacja - serwis pompy ciepła co 1,5 roku 300 zł; prąd (cały budynek, dwutaryfowy licznik) średnio 165 zł/m-c, czyli rocznie ok. 2000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-06-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

  Cytat Odwierty, cały system c.o. oraz instalacja hydrauliczna i wentylacji mechanicznej 112 000 zł.  Eksploatacja średnio 165 zł/m-c, czyli rocznie ok. 2000 zł. Nasz dom 220m2.  Córka płaci za ogrzewanie gazem domu o połowę mniejszego ...

animus

13 Sty 2019, 22:26

Pytanie powinno raczej brzmieć: 44 minuty temu, Chaton napisał: Jak czasem czytam te artykuły "z życia wzięte" to się zastanawiam ile procentowo ludzi "popełnia" studia nad przyszłą inwestycją, a ile podchodzi do zagadnienia z marszu. Problem fachowców ...

Jani_63

13 Sty 2019, 21:14

Som. Ale mało... 

retrofood

13 Sty 2019, 20:54

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR Firma NIBE-BIAWAR opublikowała harmonogram szkoleń produktowych z pomp ciepła NIBE na rok 2019. Kompleksowe szkolenia techniczne kierowane ...
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".