Budujemy Dom

Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?

Artykuł na: 4-5 minut

Jednym z ważniejszych czynników umożliwiających prawidłową pracę pompy ciepła jest zapewnienie odpowiedniego zładu wody w instalacji c.o. Prościej rzecz ujmując, ważnym jest aby w instalacji c.o. znajdowała się odpowiednia ilość wody, dzięki czemu można uniknąć tzw. taktowania pompy ciepła.

Czy i dlaczego stosuje się zbiornik buforowy razem z pompą ciepła?

Takie sytuacje mają miejsce, gdy w instalacji jest mała ilość wody, a pompa ciepła szybko podnosi temperaturę wody w instalacji do określonego poziomu i wyłącza się. Jednakże po szybkim nagrzaniu, woda równie szybko oddaje swoje ciepło i pompa ciepła po stosunkowo niedługim czasie "dostaje" informację, że znów musi się załączyć. Natomiast duża ilość załączeń pompy ciepła przekłada się na zmniejszenie żywotności urządzenia. Dlatego tak ważne jest aby zapewnić pompie ciepła odpowiednie warunki pracy.

Ilość wody jaka powinna znajdować się w instalacji zależy przede wszystkim od rodzaju i mocy pompy ciepła. Przyjmuje się, że na każdy kilowat mocy grzewczej pompy ciepła, należy zapewnić około 20l wody w instalacji c.o. Przykładowo, gdy zainstalowana zostanie pompa ciepła NIBE F1245 o mocy grzewczej 10 kW, to w instalacji powinno być zapewnione około 200 litrów niezaburzonego przepływu wody. 

Inaczej ma się sprawa w przypadku pomp ciepła o modulowanej mocy grzewczej (np. NIBE F1255), które w razie potrzeby mogą pracować z niższą wydajnością grzewczą. W takich przypadkach zład wody w instalacji c.o. określa się na podstawie minimalnej mocy grzewczej z jaką może pracować pompa ciepła i bardzo często nie wymaga stosowania zbiornika buforowego dając oszczędności kosztów i miejsca potrzebnego do jego montażu.

Pompa ciepła NIBE F1245 o mocy grzewczej 10 kW

Problem ze zbyt małym zładem wody dotyczy zarówno systemów z ogrzewaniem grzejnikowym jak i podłogowym. W instalacjach z ogrzewaniem grzejnikowym, pompa ciepła zazwyczaj nie ma zapewnionego odpowiedniego zładu wody, ze względu na małą pojemność odbiorników ciepła jak i możliwości odcięcia poszczególnych/wszystkich odbiorników poprzez zakręcenie termostatów.

W przypadku ogrzewania podłogowego, problem wynika przede wszystkim z zainstalowanych termostatów do sterownia przepływem wody na poszczególnych pętach. Termostaty najczęściej sterowane są przez niezależny sterownik, który może odciąć wszystkie pętle, gdy w danym pomieszczeniu zostanie osiągnięta żądana przez użytkownika temperatura.

Dlatego rzeczywisty zład wody przy ogrzewaniu podłogowym, określa się przy zamkniętych wszystkich termostatach. Wtedy nie rzadko okazuje się, że nawet przy podłogówce zład wody w instalacji nie jest wystarczający. Podsumowując niezależnie od systemu ogrzewania czy rodzaju pompy ciepła, w systemie możemy zastosować zbiornik buforowy, jednak nie zawsze jest to koniecznością.


mgr inż. Paweł Żebrowski
Asystent ds. produktu OZE, NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

aktualizacja: 2018-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR Firma NIBE-BIAWAR opublikowała harmonogram szkoleń produktowych z pomp ciepła NIBE na rok 2019. Kompleksowe szkolenia techniczne kierowane ...
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...

Jak doprowadzić powietrze do pompy ciepła?

Jak najlepiej doprowadzić powietrze do pompy ciepła? Czy kolektor poziomy można zastosować pod budynkiem w warstwie piasku stabilizowanego pod posadzką parteru? Doprowadzenie powietrza z czerpni tuż przy budynku. 

polecane produkty i technologie

Efektywne ogrzewanie z pomocą natury. Nowe powietrzne pompy ciepła w ofercie marki Buderus

Pompy ciepła Logatherm WLW zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii - ciepła z naszego otoczenia. Wysoka efektywność i nowoczesny wygląd to główne zalety nowych pomp ciepła marki Buderus.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".