Budujemy Dom

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki z pompą ciepła, czyli sztuka kompromisu

Artykuł na: 4-5 minut

Magdalena i Piotr z Poznania wznieśli swój dom w jednej z licznych miejscowości otaczających stolicę Wielkopolski. Pięknie położona działka, na której stoi budynek ma powierzchnię 1755 m2 i znajduje się w niewielkiej odległości od drogi krajowej nr 5.

Znalezienie dobrej firmy zapewniającej kompleksową obsługę związaną z zainstalowaniem pompy ciepła nie było sprawą prostą – mówi Piotr. – Kontaktowałem się z kilkoma przedsiębiorstwami, ale dopiero firma z siedzibą w Poznaniu podeszła do sprawy naprawdę kompleksowo. Nasza współpraca rozpoczęła się od wykonania dokładnych pomiarów na działce. Później przyszedł czas na projekt oraz kosztorys.

Wykonawca znalazł też bardzo atrakcyjną ofertę na pompę szwedzkiej firmy NIBE. Wybór tego, a nie innego producenta, to zresztą w sporym stopniu zasługa cyklu artykułów ukazującego się w miesięczniku „Budujemy Dom”. Ostatecznie przekonała mnie wizyta w Austrii. Stwierdziłem tam bowiem, że produkty NIBE montuje się tam częściej niż na przykład pompy ciepła OCHSNERA.

Wspólnie z wykonawcą zdecydowaliśmy o zastosowaniu 300 metrowego kolektora poziomego leżącego w czterech rzędach na standardowej głębokości 1,85 – 1,9 m. Grunt na działce jest gliniasty, co sprzyja zastosowaniu pompy ciepła. Niestety nie jest on zbyt mokry, ale i na to firma wykonawcza znalazła sposób. Woda opadowa odprowadzana jest z dachu do kolektora i będzie w ten sposób wspomagać cały system.

Odległość pomiędzy poszczególnymi „nitkami” rury kolektora wynosi 1,5 m. Prace instalacyjne są jednak wykonane w taki sposób, iż istnieje możliwość ułożenia dodatkowego odcinka, gdyby po pierwszym sezonie okazało się że istniejąca długość nie jest wystarczająca. Zimy są w tym rejonie kraju dosyć łagodne, a dom nie jest wielki (150 m2), istnieje więc duża szansa, że ułożony kolektor spełni swoje zadanie.

Dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem ma konstrukcję całkowicie drewnianą. Został wzniesiony z bali modrzewiowych docieplonych wełną mineralną. Dzięki temu ma naprawdę niezły współczynnik przenikania ciepła, na poziomie około 0,16 W/m2K. Nie sądzę więc, aby pojawił się problem dyskomfortu cieplnego. Myślę raczej, że przy temperaturze na zewnątrz -10 st. C będę zmuszony przykręcać ogrzewanie.

Poza tym, jeśli nawet zdarzy się jakiś krótki okres naprawdę srogiej zimy, to istnieje możliwość dogrzania pomieszczeń kominkiem. Moc zainstalowanej pompy ciepła wynosi 8 kW. Można w tym miejscu wspomnieć, że jedna z firm, wśród których prowadziłem rozeznanie, „na dzień dobry” zaproponowała mi znacznie dłuższy kolektor (450 m) i pompę o mocy 10 kW. Pierwszy rozruch instalacji nastąpi jesienią tego roku.

Czekam już tylko na zainstalowanie grzejników na poddaszu. Zdecydowałem się bowiem na pewien kompromis. W pomieszczeniach parterowych zleciłem wykonanie ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem rur firmy REHAU. Przewymiarowane kaloryfery wydawały mi się bowiem mało estetyczne we wnętrzach pełniących w domu funkcje reprezentacyjne. Natomiast poddasze, gdzie znajdują się sypialnie, znacznie łatwiej i taniej było zaopatrzyć w grzejniki.

Cała inwestycja zamknie się kosztem około 60 tysięcy złotych. Sama pompa kosztowała 24,6 tys. Mówiąc o kosztach mam na myśli zamontowanie urządzenia wraz z rozdzielaczem oraz pozostałymi składnikami zapewniającymi obsługę pompy, a także wykonanie kolektora, ułożenie i zalanie jastrychem  ogrzewania podłogowego oraz  montaż grzejników.

Kiedy moi znajomi dowiedzieli się, że postanowiłem wykorzystywać do ogrzewania domu pompę ciepła, byli bardzo zdziwieni. Usłyszałem masę krytycznych zdań o moim pomyśle. Przeważnie straszono mnie, iż zimą będę szczękał zębami w chłodnym domu i sugerowano zamontowanie normalnego pieca.

Mówiono również, że będę zużywał ogromne ilości energii elektrycznej. Tymczasem ja wierzę, że obliczenia wykonawcy są rzetelne i moje roczne koszty zamkną się sumą 1000-1200 złotych. Oczywiście amortyzacja instalacji rozłoży się na wiele lat, ale uważam, że było warto. (mż)

aktualizacja: 2013-01-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Już piąty sezon jestem użytkownikiem pompy ciepła Nibe Fighter 1240 6kW oraz ze zbiornikiem na ciepła wodę o pojemności 160 l.Ciepło pobierane jest za pomocą dwóch sond pionowych o głębokości 65mb - całośc to 260 mb rury w gruncie złożonym głównie ze żwiru i piasku.Dom o ...

Gość janusz442

16 Maj 2013, 09:14

Powierzchnia ogrzewana 200m2 + częściowo piwnica. PCi 10kW. Przy temperaturze w ciągu doby -18 do -28 – dobowe zużycie na CO i CWU około 25kWh.

bajbaga

06 Lut 2012, 10:38

Ciekawi mnie co pan Piotrek napisałby dzisiaj nt kosztów i temperatury w domu przy zewnetrznej np -20 C. Sadzę, że początkowy optymizm nieco zrealniał. Wykonawca, który proponował pompę 10 kW i 450 mb miał rację...

Gość praktyk

06 Lut 2012, 10:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR Firma NIBE-BIAWAR opublikowała harmonogram szkoleń produktowych z pomp ciepła NIBE na rok 2019. Kompleksowe szkolenia techniczne kierowane ...
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".