Budujemy Dom

Za pompę ciepła z montażem zapłaciłem 30 000 zł

Artykuł na: 4-5 minut
Beata i Mariusz zbudowali dom na działce o powierzchni 1500 m2 leżącej w pobliżu Warszawy. Posłużyli się gotowym projektem o nazwie „Bajkowy II”, w którym dokonano kilku drobnych modyfikacji (m.in. zwiększono powierzchnię salonu oraz podwyższono nieznacznie ściankę kolankową).
Bajkowy II

Niepodpiwniczony budynek z poddaszem użytkowym ma 130 m2. Ściana budynku jest dwuwarstwowa (POrOTHERM + 12 centymetrów ).

Jako że dom jest dobrze ocieplony, przyjęto zapotrzebowanie energii na 50 W/m2 – stwierdza Mariusz. - Firma wykonawcza oceniła, że grunt na działce pozwala na wykonanie dolnego źródła w postaci dwóch kolektorów pionowych o długości 60 m (założono uzysk ciepła z wymiennika gruntowego na poziomie 50 W/m.b). Za obliczeniową temperaturę dolnego źródła przyjęto 2°C.

 

Kolektory wykonano z rury PE 30 280 z zastosowaniem dwusekcyjnego rozdzielacza z zaworami odcinającymi. W instalacji krąży płyn roboczy Ergolid EKO. Wykonanie kolektora okazało się stosunkowo tanie i kosztowało 5500 złotych.

 

Warto jednak podkreślić, że rozpiętość proponowanych cen była w tym wypadku bardzo duża, a najwyższe z nich oscylowały w granicach kilkunastu tysięcy – podkreśla inwestor. – Cieszę się, iż można było użyć kolektora pionowego ponieważ wiem, że kolektor poziomy dosyć radykalnie ogranicza możliwość wykorzystania działki. W pewnych jej fragmentach trzeba zapomnieć o sadzeniu drzew i krzewów o silnym systemie korzeniowym.

Za całość tj. pompę i ogrzewanie podłogowe zapłaciłem niewiele ponad 50 000 złotych brutto. Sama pompa ciepła w cenie katalogowej producenta kosztowała 31 110 złotych brutto (VAT 22%). Natomiast dzięki temu, że firma ARKA z Płocka jest firmą usługową, można było zastosować niższy 7% podatek VAT. Ostatecznie za pompę ciepła oraz montaż zapłaciłem 30 tys. złotych. To kolejny dowód na to, jak bardzo opłaca się zamawiać kompleksową usługę.

Firma ARKA zaproponowała pompę Fighter 1240 produkowaną przez NIBE, której moc grzewcza wynosi 6,43 kW, a moc chłodnicza 5,14 kW, COP 5.

Pompa ciepłaProdukt ten jest urządzeniem kompaktowym z wbudowanym wymiennikiem płaszczowym przygotowującym ciepłą wodę użytkową. Dodatkowo zamontowano w nim także moduł grzałki o trzech stopniach mocy (3-6-9 kW), który może być wykorzystywany podczas zwiększonego zapotrzebowania na wodę lub do tzw. przegrzewu antybakteryjnego c.w.u. Pompa ciepła ustawiona jest w niewielkim (3 m2) pomieszczeniu znajdującym się w tylnej części garażu.

 

Zanim zdecydowałem się na ofertę firmy ARKA, otrzymałem też kalkulacje od kilku innych wykonawców – wspomina Mariusz.O mojej decyzji zdecydowała nie tylko stosunkowo niska cena (niektóre kalkulacje były nawet na nieco niższym poziomie), ale także autoryzacja producenta pomp NIBE dla płockiej firmy. Od początku byłem zdecydowany na tę właśnie markę.

Nie jestem wprawdzie specjalistą, ale słyszałem wiele dobrego o jej produktach oraz miałem okazję przekonać się o tym, że są bardzo nowoczesne i ciche. Inną ważną sprawą była dla mnie kompleksowość oferty. Interesowało mnie, aby firma zamontowała mi nie tylko pompę ciepła wraz z kolektorem, ale również wykonała ogrzewanie podłogowe.

W razie jakichś problemów chciałem uniknąć sytuacji, w której jeden wykonawca zrzuca winę na drugiego za nieprawidłowe efekty działania instalacji. Pompa została zamontowana wiosną tego roku. Pierwsze próbne uruchomienie instalacji już miało miejsce, ale teraz czekamy na ostateczne zamknięcie domu, tj. zamontowanie drzwi garażowych oraz wejściowych.

 

Wykonawca instalacji zapewnia, że w pomieszczeniach mieszkalnych bez żadnego problemu będzie można osiągnąć 21oC przy temperaturze wody w instalacji podłogowej (REHAU) rzędu 35°C.

 

W domu jest wprawdzie zamontowany kominek, ale bardziej dla celów rekreacyjnych i estetycznych związanych z wystrojem domu, niż dla celów grzewczych – podkreśla właściciel. – Wierzę, że pompa ciepła zapewni budynkowi komfort cieplny.

Zresztą umowa podpisana z wykonawcą jest umową określonego rezultatu. Firma gwarantuje efektywne ogrzanie domu. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku pomp ciepła najbardziej opłaca się wybierać firmy, które znajdują się blisko. Diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Otóż w żadnej ofercie, nawet firm z drugiego końca kraju, nie znajdują się na przykład koszty zakwaterowania pracowników instalujących urządzenie i wykonujących instalację. A wbrew pozorom może być to całkiem spora suma, która podroży ofertę. (mż)

aktualizacja: 2008-09-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jeśli zdecydowałeś się na proekologiczne ogrzewanie i chcesz płacić bardzo małe rachunki za ogrzewanie, energię elektryczną i ciepłą wodę w domu proponuję zakupić pompę ciepła z montażem za 50 tys., panele fotowoltaniczne za 50 tys. , solarny podgrzewacz wody za 20 tys i rekuperator ...

Gość MB

25 Sie 2018, 13:24

za 80 000 zł kupiłem zabawkę dziś nie wiem co z tym zrobić brak serwisu na dworze -12 a ja grzeje termowentylatorami ALARM NIS.C I CO godzine resetuje tego bubla Szukam kogoś kto sie na tym zna :( tel 602 383 108 NIGDY WIĘCEJ Z KOPCIUCHEM ZA 2800 ZŁ DAM SOBIE RADE :(

Gość PIASECZNO

24 Lut 2018, 20:46

To są stawki dystrybucji/przesyłu - bez ceny za energię.

bajbaga

20 Sty 2018, 12:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dom bez rachunków tematem przewodnim VII Kongresu PORT PC
Dom bez rachunków tematem przewodnim VII Kongresu PORT PC 28 lutego 2019 r. w ramach Targów Enex w Kielcach odbędzie się VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) ...
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR
Nowy harmonogram szkoleń NIBE-BIAWAR Firma NIBE-BIAWAR opublikowała harmonogram szkoleń produktowych z pomp ciepła NIBE na rok 2019. Kompleksowe szkolenia techniczne kierowane ...
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".