Budujemy Dom

Pompa ciepła - strzał w dziesiątkę

Artykuł na: 6-9 minut
Wielu inwestorów zakłada, że pompa ciepła to urządzenie przeznaczone do montowania w domach nowych, wznoszonych z nowoczes­nych, energooszczędnych materiałów. Okazuje się jednak, że instalacje tego rodzaju mogą doskonale sprawdzać się również w budynkach, które wzniesiono jeszcze w XIX wieku.

Dom Krystyny i jej męża
Dom Krystyny i jej męża został zbudowany 115 lat temu w miejscowości Łoskoń Stary w pobliżu Poznania. Ściany zewnętrzne budynku wzniesione są z cegły. Nie jest to jednak cegła tradycyjna, ale wykonana z suszonej gliny. Trzeba więc bardzo uważać, aby mury nie zostały zawilgocone. Z tego też względu ściany docieplone są na parterze sześciocentymetrową warstwą wełny mineralnej.

 

Materiał ten w przeciwieństwie do styropianu jest przenikalny dla pary wodnej i w połączeniu z „oddychającym” tynkiem nie dopuszcza do gromadzenia się wilgoci wewnątrz murów. Dach domu pokryty jest dachówką, pod którą znajduje się warstwa folii, wełna mineralna (20 cm) i płyta gipsowo-kartonowa.

 

Praktycznie cały dom był przebudowany – stwierdza Krystyna, z zawodu architekt. – Oryginalne są tylko ściany zewnętrzne. Cały środek był natomiast wzniesiony od początku. Nowa jest między innymi: więźba dachowa, podłogi, ściany wewnętrzne i okna. Dzisiaj niektóre prace zaleciłabym wykonać ekipom w nieco inny sposób. Przykładowo zdecydowałabym się na układanie dachówek na pełnym deskowaniu. Ale i tak jestem zadowolona, bo generalny remont domu o powierzchni 280 m² + 70 m² piwnic trwał od lutego do września. W tym czasie nawet sprawna ekipa nie zbudowałaby domu pod klucz. Wprawdzie jakiś czas temu często powtarzałam znane i bardzo popularne w środowisku architektów powiedzonko, że „lepiej zbudować coś od początku, niż remontować”, ale dzisiaj wiem już, że to bzdura.

FIGHTER 1120 to urządzenie z zaawansowanym systemem sterowaniaFIGHTER 1120 to urządzenie z zaawansowanym systemem sterowania. Komputer sterujący jest przystosowany do pracy w systemach biwalentnych np. z kotłami gazowymi lub olejowymi. Wydajność tego modelu jest wysoka dzięki zastosowaniu sprężarki o wysokiej sprawności w optymalnie skonstruowanym układzie chłodniczym.

 

Daje to współczynnik wydajności grzewczej (COP) w granicach 4,6 przy wejściowej temperaturze glikolu 0°C i temperaturze czynnika na zasilaniu instalacji grzewczej 35°C (uwzględniając moce pomp obiegowych).

 

Sprężarka pompy ciepła ma podwójną osłonę, co znacznie obniża poziom hałasu. Urządzenie to może współpracować z każdym rodzajem niskotemperaturowej instalacji grzewczej, np. grzejnikami, konwektorami lub ogrzewaniem podłogowym oraz ściennym. FIGHTER 1120 wyposażony jest w mikroprocesor, który zapewnia optymalną i bezpieczną obsługę.

 

Na czytelnym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym pokazywane są wszelkie informacje dotyczące stanu i czasu pracy oraz wszystkie ważne wielkości temperatury w instalacji z pompą ciepła. Oznacza to, że nie istnieje potrzeba montowania dodatkowych zewnętrznych termometrów

Stuletni dom w Łoskoniu Starym jest wzniesiony według zupełnie innych zasad niż te, które obowiązują we współczesnym budownictwie. Mimo warstwy termoizolacji nie kumuluje więc ciepła w tak doskonały sposób jak konstrukcje powstające obecnie.

W domu Krystyny i jej męża po zamontowaniu pompy ciepła grzejniki nie zostały wymienione na większe. Inwestorka zdecydowała się pozostawić starą instalację, która współpracuje z kotłem gazowym, aby nie mnożyć kosztów. Drugim argumentem był biwalentny układ grzewczy domu. W trakcie eksploatacji okazało się jednak, że grzejniki przeznaczone do pracy ze źródłem ciepła o wyższej temperaturze (piec gazowy) sprawdzają się znakomicie w układzie z pompą ciepła, zapewniając domownikom komfort cieplnyInwestorka zdecydowała się pozostawić starą instalację, która współpracuje z kotłem gazowym, aby nie mnożyć kosztów

Lubię, jak w domu panuje temperatura 22–24° Celsjusza – mówi pani domu. – Przez wiele lat jedynym źródłem ciepła w budynku był piec na gaz płynny i zapewnienie komfortu cieplnego kosztowało bajońskie sumy. Miesięcznie suma przeznaczona na zatankowanie zbiornika sięgała często 2300 złotych. Zaczęłam więc szukać sposobu, aby ograniczyć owe horrendalne rachunki za gaz. Pomysł, że zamontujemy w domu pompę ciepła, pojawił się po lekturze licznych artykułów w czasopismach fachowych oraz po gruntownym przeszukaniu Internetu. Dzisiaj w okresie zimowym płacę nie więcej niż 700 złotych miesięcznie. Uważam, że to niedużo! Przy tej powierzchni domu... Proszę mi wierzyć, żadne inne źródło ciepła nie byłoby tak tanie, przy jednoczesnej gwarancji bezobsługowości.

Każda instalacja pompy ciepła powinna być zaopatrzona w schemat ideowy, na którym rozrysowane i opisane są jej poszczególne elementy
Każda instalacja pompy ciepła powinna być zaopatrzona w schemat ideowy, na którym rozrysowane i opisane są jej poszczególne elementy. Dzięki temu w razie jakiejkolwiek awarii łatwiej jest prowadzić wszelkie prace

Pompa ciepła pracująca w Łoskoniu to model FIGHTER 1120 o mocy grzewczej 17 kW, który współpracuje z nieprzerobioną instalacją grzejnikową „odziedziczoną” po poprzednim ogrzewaniu gazowym. Dolnym źródłem jest 900-metrowy kolektor poziomy (5 pętli). Ciepła woda użytkowa pochodzi z wolno stojącego zasobnika o pojemności 200 litrów (c.w.u.), którego płaszcz wodny ma pojemność 70 litrów.

 

Pompa ciepła zainstalowana w domu Krystyny i jej męża pracuje w układzie biwalentnym, czyli w domu znajdują się dwa źródła ciepła – podkreśla Artur Panas z firmy instalacyjnej. – Pierwszym z nich jest pompa ciepła, drugim, wspomagającym, kocioł gazowy. Idea inwestycji była taka, by nie dobierać instalacji do 100% zapotrzebowania budynku na ciepło. Chodziło o to, aby zminimalizować koszty inwestycyjne.

 

Zminimalizować i uczynić inwestycję naprawdę rentowną. Czasami bardziej opłacalne i racjonalne, z punktu widzenia ponoszonych nakładów, jest zamontowanie mniejszego urządzenia i uzupełnienie jego pracy w tzw. okresach szczytowych istniejącą instalacją gazową. Koszty pomniejszone są wówczas o montaż nowych grzejników lub podłogówki. Krótszy jest zatem czas zwracania się inwestycji.

Kominek w domu Krystyny pełni rolę wyłącznie ozdobną oraz tworzy klimat domowego ogniskaKominek w domu Krystyny pełni rolę wyłącznie ozdobną oraz tworzy klimat domowego ogniska. Nie zachodzi natomiast konieczność dogrzewania domu za jego pomocą

Instalacja w Łoskoniu została uruchomiona na początku grudnia 2007 roku. W ciągu niecałych czterech miesięcy pracy pompa ciepła włączała się 2644 razy, przepracowała 791 godzin i zużyła 4390 kWh energii elektrycznej. W tym czasie całkowity czas wytwarzania ciepłej wody użytkowej wyniósł 104 godziny. Tak dokładne dane są efektem tego, że firma instalacyjna zamontowała liczniki prądu obsługujące pompę ciepła oraz pompy obiegowe.

Ciepła woda użytkowa pochodzi z wolno stojącego zasobnika o  pojemności 200 litrów c.w.u.), który znajduje się w pomieszczeniu
 Ciepła woda użytkowa pochodzi z wolno stojącego zasobnika o  pojemności 200 litrów c.w.u.), który znajduje się w pomieszczeniu
przylegającym do kotłowni

Warto pamiętać, że pompa obiegowa górnego źródła w trybie zimowym pracuje przez 24 godziny na dobę, a pompa obiegowa dolnego źródła (glikol) włącza się na 20 sekund przed startem sprężarki. W trybie wiosna/jesień pompa obiegowa górnego źródła włącza się co kilka godzin, a w trybie letnim pracuje natomiast tylko od czasu do czasu, aby uniknąć tzw. zastania się.

 

Kocioł gazowy jest podłączony do instalacji, ale na życzenie właścicieli domu nie przełącza się automatycznie – zaznacza Artur Panas. – Czynności związane z uruchomieniem należy wykonać ręcznie. Oczywiście istnieje możliwość takiego wykonania instalacji, aby ogrzewanie gazowe włączało się automatycznie, ale w tym konkretnym przypadku nie było takiej potrzeby. Grzejniki w całym domu były zaprojektowane tak, żeby współpracowały z ogrzewaniem gazowym. Nie mają więc zwiększonych gabarytów, a mimo to w domu jest przyjemnie i ciepło.

 

Pompa ciepła jest wspaniałym urządzeniem – podkreśla Krystyna. – Właściwie mogłabym do niej nie zaglądać, gdyż działa całkowicie automatycznie, lecz mimo to często idąc do spiżarni, zaglądam i obserwuję wskazania pompy. Urządzenie działa w naszym domu już ponad kwartał i w tym czasie ani razu nie zaistniała potrzeba uruchomienia pieca gazowego. To dla mnie najlepsze potwierdzenie tego, że wybór tego nowoczesnego rozwiązania był strzałem w dziesiątkę.

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2009-09-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

MMM ty chyba źle spałeś, albo masz kłopoty trawienne :) Według ciebie wykonawca nie zna się na robocie... To ciekawe czemu klientka jest zadowolona. A może ty jesteś z konkurencji i zal ci d... ściska?

Gość cyk

09 Lip 2009, 04:59

Tak sobie myślę, że jeśli ktoś ma jakieś uwagi to wypadałoby napisać je wprost - konkretnie. Forum jest przecież również od tego aby wymieniać się informacjami a nie ogólnikami.

Gość RK

20 Mar 2009, 16:13

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu! Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne ...
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem
Pompa ciepła NIBE z podwójnym dofinansowaniem Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwią redukcję zużycia konwencjonalnej energii na cele grzewcze o 80%, czyli o tyle obniżają rachunki. ...
polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".