Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Dom w granicy działki

Dom w granicy działki

Pytanie Czytelnika: Chcę wybudować dom w granicy działki, co w świetle obecnego prawa jest ciężkie do zrealizowania. Właścicielem działki sąsiedniej jest moja teściowa, która działkę mi sprzeda lub daruje. Moje pytanie jest następujące: jeżeli jestem właścicielem dwóch sąsiednich działek, to mogę dom postawić w granicy czy nawet pośrodku granicy, czy będę musiał z dwóch działek zrobić jedną? Czy w ogóle da się z dwóch zrobić jedną działkę?

Odpowiedź eksperta: Kwestie związane z dopuszczalnym usytuowaniem budynku na działce budowlanej oraz kwestie wymaganych odległości budynku od granicy działki reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Oczywiście przepisy te zawierają wyjątki, jak na przykład możliwość usytuowania budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce i zostaną spełnione określone warunki techniczne.

Wskazane przepisy rozporządzenia określają odległości projektowanego budynku od sąsiedniej działki budowlanej, natomiast należy podkreślić, że określenie działka budowlana nie jest tożsame z określeniem działka ewidencyjna, a zatem kilka działek ewidencyjnych może stanowić jedną działkę budowlaną, w przypadku gdy dysponuje nimi jeden inwestor oraz gdy ich projektowany sposób zagospodarowania stanowi funkcjonalną i przestrzenną całość.

Można zatem stwierdzić, że jeżeli istnieją przesłanki świadczące o tym, iż działki ewidencyjne należące do inwestora można uznać za jedną działkę budowlaną, to wskazane przepisy nie mają zastosowania. Wynika z tego, że nie ma przeszkód, aby właściciel kilku sąsiadujących ze sobą działek (ewidencyjnych) dokonał zabudowy w dowolnym niemal ich miejscu, przy zachowaniu jednak przepisami wymaganych odległości od granic gruntów należących do innych osób.

fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

Co do ostatniej kwestii, to należy stwierdzić, że jeśli sąsiadujące ze sobą działki mają tego samego właściciela, to może on oczywiście złożyć wniosek o ich geodezyjne połączenie. Działka powstała w wyniku takiego połączenia otrzyma nowy numer – wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w decyzji o połączeniu.

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-01-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

jaka jest podstawa prawna (art.) pozwalająca to stwierdzić ?

Gość inwestor

18 Lut 2015, 14:42

A przepis z 2009 VII - jesli działka ma szerokość mniejszą niż 16 mb , to budowa jest możliwa na granicy bez zgody sąsiada

Gość klon

07 Sty 2010, 13:24

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze