Budujemy Dom

Na terenie swojej posesji mam starą wierzbę, którą chciałbym wyciąć.

Artykuł na: 2-3 minuty
Na terenie swojej posesji mam starą wierzbę, którą chciałbym wyciąć.

Na terenie swojej posesji mam starą wierzbę, którą chciałbym wyciąć. Czy jest taka możliwość, że nie dostanę pozwolenia, bo drzewo jest bardzo stare?

Odpowiedź eksperta: Aby usunąć drzewa i krzewy z nieruchomości, trzeba napisać wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i uzyskać pozwolenie. Jeśli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, dodatkowo trzeba uzyskać zezwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Wydanie takiego zezwolenia może zostać uzależnione od przesadzenia drzewa w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia go innymi drzewami w liczbie nie mniejszej niż liczba drzew usuniętych.

 

Jest taka możliwość, że decyzja wójta będzie odmowna. Wtedy przysługuje Panu prawo odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a w przypadku kolejnej niekorzystnej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

 

Za usunięcie drzewa pobiera się opłatę, która jest uzależniona od jego gatunku, obliczana za każdy centymetr obwodu w zależności od przedziału, w jakim ten obwód się mieści.

 

W niektórych przypadkach nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:

  • jeśli osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na wycięcie drzew na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków,
  • jeśli drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych,
  • jeżeli drzewo obumarło lub nie rokuje szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.

 

Redakcja BD
fot. Marek Żelkowski

 

aktualizacja: 2010-01-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Chyba że mieszkasz w Białymstoku. Tutaj urzędnik POwie że drzewo jest zdrowe i że rośnie w szpalerze odmawiając zezwolenia.Nie należy również pisać odwołania bo w Polsce decyzja na wycinkę drzewa jest całkowicie uznaniowa i zależy od kaprysu urzędu.

Gość moni

29 Cze 2016, 07:03

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".