Budujemy Dom

Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?

Odpowiedź eksperta: Przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany inwestycji powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.

 

Jednakże na potrzeby konkretnej inwestycji to organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosta) winien każdorazowo ustalić wszystkie przepisy odrębne (w tym m. in. przepisy rozporządzeń określających warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego), które wprowadzają ograniczenia w wykorzystaniu danego terenu.

 

Na podstawie tych przepisów organ powinien ustalić możliwość oddziaływania określonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oraz jego zakres i zasięg. Przyjmuje się, że przejawami takiego wpływu są w szczególności wibracje, hałas, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego.

 

W przypadku, gdy z przepisów odrębnych wynikają ograniczenia w zagospodarowaniu, a zatem również w zabudowie sąsiednich nieruchomości, należy uznać, że dana nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Właściciel działki sąsiedniej, czyli Pan, jest uprawniony do żądania sprawdzenia, czy zamierzona inwestycja ograniczy jego prawo do legalnego zagospodarowania własnej posesji.

Aleksandra Korczak
fot. adiqq (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2017-02-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!! ...

Barbossa

23 Gru 2015, 19:32

Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!!

Gość arch. Wojciech Gwizdak

23 Gru 2015, 17:43

Małe sprostowanie. Usytuowanie budynku inne niż w odległości mniejszej niż 4m dla ściany z otworami okiennymi i w odległości mniejszej niż 3m dla ściany bez otworów okiennych (drzwiowych) spowoduje objęcie ……..

bajbaga

01 Lip 2012, 13:43

a jeśli sąsiad zgłasza sprzeciw, to można jakoś go ominąć??ja mam taką sytuację... Bardzo proszę o radę.. jak to dalej załatwić-zgodę dał ustną, ale nie chce nic podpisać...

Gość Iza

01 Lip 2012, 13:29

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".