Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?

Odpowiedź eksperta: Przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany inwestycji powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Jednakże na potrzeby konkretnej inwestycji to organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosta) winien każdorazowo ustalić wszystkie przepisy odrębne (w tym m. in. przepisy rozporządzeń określających warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego), które wprowadzają ograniczenia w wykorzystaniu danego terenu.

Na podstawie tych przepisów organ powinien ustalić możliwość oddziaływania określonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oraz jego zakres i zasięg. Przyjmuje się, że przejawami takiego wpływu są w szczególności wibracje, hałas, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego.

W przypadku, gdy z przepisów odrębnych wynikają ograniczenia w zagospodarowaniu, a zatem również w zabudowie sąsiednich nieruchomości, należy uznać, że dana nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Właściciel działki sąsiedniej, czyli Pan, jest uprawniony do żądania sprawdzenia, czy zamierzona inwestycja ograniczy jego prawo do legalnego zagospodarowania własnej posesji.

Aleksandra Korczak
fot. adiqq (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2017-02-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!! ...

Barbossa

23 Gru 2015, 19:32

Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!!

Gość arch. Wojciech Gwizdak

23 Gru 2015, 17:43

Małe sprostowanie. Usytuowanie budynku inne niż w odległości mniejszej niż 4m dla ściany z otworami okiennymi i w odległości mniejszej niż 3m dla ściany bez otworów okiennych (drzwiowych) spowoduje objęcie ……..

bajbaga

01 Lip 2012, 13:43

a jeśli sąsiad zgłasza sprzeciw, to można jakoś go ominąć??ja mam taką sytuację... Bardzo proszę o radę.. jak to dalej załatwić-zgodę dał ustną, ale nie chce nic podpisać...

Gość Iza

01 Lip 2012, 13:29

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze