Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak rozumieć przepis o obszarze oddziaływania obiektu?

Buduję dom na osiedlu domków jednorodzinnych, przy którym ma powstać zakład produkcyjny. Jakie mogą być konsekwencje takiego sąsiedztwa? Jakie czynniki przesądzają o tym, że nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania takiej inwestycji i co można z tym zrobić?

aktualizacja: 2020-04-04 06:43:40

Odpowiedź eksperta: Przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren w jego otoczeniu, wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym ograniczenia w zagospodarowaniu terenu. Projekt budowlany inwestycji powinien zawierać informację o obszarze oddziaływania obiektu.

Jednakże na potrzeby konkretnej inwestycji to organ administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej starosta) winien każdorazowo ustalić wszystkie przepisy odrębne (w tym m. in. przepisy rozporządzeń określających warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego), które wprowadzają ograniczenia w wykorzystaniu danego terenu.

Na podstawie tych przepisów organ powinien ustalić możliwość oddziaływania określonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego oraz jego zakres i zasięg. Przyjmuje się, że przejawami takiego wpływu są w szczególności wibracje, hałas, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego.

W przypadku, gdy z przepisów odrębnych wynikają ograniczenia w zagospodarowaniu, a zatem również w zabudowie sąsiednich nieruchomości, należy uznać, że dana nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania planowanej inwestycji. Właściciel działki sąsiedniej, czyli Pan, jest uprawniony do żądania sprawdzenia, czy zamierzona inwestycja ograniczy jego prawo do legalnego zagospodarowania własnej posesji.

 

Aleksandra Korczak
fot. pawelczajkowski (forum.budujemydom.pl)

Zdaniem naszych Czytelników

23 Dec 2015, 20:32

Cytat Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!! i takich architektów ...

Gość arch. Wojciech Gwizdak

23 Dec 2015, 18:43

Dramatycznie zła interpretacja!!! Autor kompletnie nie rozumie nie tylko OOO ale w orógle przepisów budowlanych. OOO w zasadzie zawsze wykracza poza granice działki. Proszę o usunięcie tego artykułu !!!

01 Jul 2012, 15:43

Małe sprostowanie. Usytuowanie budynku inne niż w odległości mniejszej niż 4m dla ściany z otworami okiennymi i w odległości mniejszej niż 3m dla ściany bez otworów okiennych (drzwiowych) spowoduje objęcie ……..

Gość Iza

01 Jul 2012, 15:29

a jeśli sąsiad zgłasza sprzeciw, to można jakoś go ominąć??ja mam taką sytuację... Bardzo proszę o radę.. jak to dalej załatwić-zgodę dał ustną, ale nie chce nic podpisać...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!