Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Artykuły

Obowiązki projektanta

Projektant to osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w dowolnej specjalności w pełnym lub ograniczonym zakresie. Oznacza to, że przykładowo funkcję projektanta domu jednorodzinnego w rozumieniu prawa budowlanego może pełnić również na przykład elektryk, konstruktor, czy też nawet projektant mostów.

Projektant oprócz wykonania projektu może sprawować nadzór autorski na budowie
Projektant oprócz wykonania projektu może sprawować nadzór autorski na budowie
(fot. Archipelag)

Jego rolą jest zebranie i reprezentowanie zespołu projektantów mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiednich specjalnościach, oraz wzięcie odpowiedzialności za projekt.

Najczęściej projektantem jest jednak architekt. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:

 • opracowanie projektu budowlanego;

 • zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych;

 • sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BiOZ);

 • uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;

 • wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;

 • sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie stwierdzania zgodności realizacji prac budowlanych z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia zmian w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Cztery pierwsze punkty dotyczą sporządzania dokumentacji projektowej. Dwa ostatnie jednak dotyczą już samego powstawania budynku na podstawie dokumentacji projektowej.

W ostatnim punkcie pojawił się pierwszy z powszechnych mitów, dotyczących kierownika budowy, a mówiący o tym, że kierownik może nanosić jakiekolwiek zmiany lub rozwiązania zastępcze do projektu. Obowiązkiem kierownika budowy jest wykonanie budynku zgodnie z dokumentacją. Może on zgłaszać projektantowi pewne propozycje zmian, ale to w gestii tego ostatniego jest ich zatwierdzenie lub odrzucenie.

Na wniosek inwestora projektant ma obowiązek pełnienia nadzoru autorskiego, jeśli zobowiąże go to tego urząd w Decyzji o pozwoleniu na budowę lub jeśli zażąda tego inwestor. Nie ma jednak obowiązku robić tego za darmo ani też w ramach wynagrodzenia za sporządzenie projektu. Warto więc omówić z nim tę kwestię, zanim zdecydujemy się na współpracę. Punkt o pełnieniu nadzorów autorskich wraz z określeniem ich ceny można wpisać do umowy dotyczącej sporządzenia dokumentacji, można również uregulować to osobną umową. Tak czy tak, warto o tym pamiętać.

Do sprawowania swoich funkcji projektant otrzymał pewne uprawnienia, regulowane ustawą. Należą do nich:

 • prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy, dotyczących jej realizacji;

 • może żądać (wpisem do dziennika budowy) wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

aktualizacja: 2017-07-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie wiedziałem, że to wątek dla studiujących kulturę i sztukę.

bajbaga

20 Maj 2014, 11:11

Cytat Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie - oczywiście pomijając kryształ? Każdy, kto tłumaczy, lekceważy ...

Irbis Strzecharstwo

20 Maj 2014, 09:06

Cytat ............powielane na forum poglądy popularyzujące niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie?! Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo ...

bajbaga

16 Maj 2014, 06:23

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze