Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?

Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis: "preferowane formy dachów: symetryczne dwuspadowe bądź czterospadowe z dopuszczeniem dachów naczółkowych. Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°, budynków gospodarczych: 15-30°". Czy dach o nachyleniu 25° względem wymaganych 30° będzie problemem? Jak to wygląda w praktyce? Czy zmiana kąta nachylenia dachu dla projektanta to duży problem?

Odpowiedź eksperta: Jak na MPZP, czyli ostatecznie akt prawa miejscowego, zapis jest mało precyzyjny i wskazuje na fakultatywność, a nie obowiązek: "Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°"

W przepisach prawa i normach technicznych określenie "zaleca się" oznacza rozwiązanie preferowane ale nie obowiązkowe. Podobnie rozumiane jest "dopuszcza się", z tym że w tym przypadku zwykle określa się dodatkowe warunki, określające szczególną sytuację, kiedy coś jest dopuszczalne.

Jeśli wymóg jest obowiązkowy używa się określeń "musi" lub "powinien". Warto zauważyć, że i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nosi tytuł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Niestety trudno przewidzieć jak w tej sytuacji zinterpretują zapisy MPZP urzędnicy wydziału architektury starostwa powiatowego. Nawet w sąsiednich powiatach sposób podejścia do przepisów bywa skrajnie różny. Być może ta ""miękka" forma zapisu w MPZP była zabiegiem celowym, aby umożliwić niewielkie odstępstwa, ale równie dobrze może być efektem niestaranności jego autorów. Ostateczną wykładnię przepisu może dać niestety dopiero sąd.

Co do samych trudności technicznych, to zwiększenie kąta nachylenia o 5° nie będzie trudna, o ile sama konstrukcja dachu nie jest skomplikowana (np. dwuspadowy dach z więźbą krokwiowo-jętkową) i rozpiętość dachu nie jest nietypowo duża (ponad 12 m). Ponadto zmianę kąta nachylenia o kilka stopni najczęściej dopuszcza się w projektach katalogowych bez konieczności uzyskania odrębnej zgody autor.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ruukki

aktualizacja: 2014-12-15

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze