Budujemy Dom

Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Artykuł na: minutę
Czy sąsiad może domagać się dopłaty do budowy ogrodzenia?

Jestem w tracie budowy domu. Moją działkę i działkę sąsiada dzieli ogrodzenie z siatki. Sąsiad chce zmienić je na nowe i domaga się ode mnie zwrotu połowy kosztów. Czy ma on rację i muszę partycypować w tych kosztach?


Odpowiedź eksperta: Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego ogrodzenia. Granice powinności sąsiedzkiej, w ramach omawianego przepisu, wyznacza bowiem cel w postaci utrzymania urządzenia w istniejącym, nie pogorszonym stanie, w którym spełnia ono i zachowuje funkcję, jaką jest możliwość korzystania z niego przez sąsiadów.

 

Obowiązek ten dotyczy urządzeń już istniejących i nie obejmuje kosztów ich wykonania. Ponadto, co istotne, nawet jeśli sąsiad wzniesie już nowe ogrodzenie bez Pana zgody, to i tak nie ma prawa wymagać od Pana jego współfinansowania.

 

Jest Pan natomiast zobowiązany – oczywiście razem z sąsiadem – do bieżącej konserwacji ogrodzenia i utrzymywania go w należytym niepogorszonym stanie.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

a CO W PRZYPADKU BUDOWY NOEGO OGRODZENIA A NIE NAPRAWY JUŻ ISTNIEJĄCEGO.

Gość TANI DRAŃ

29 Paź 2015, 08:29

Cytat Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa? A po co? Moja sąsiadka zabroniła wejścia na swoją strone, przy czym stała ...

retrofood

18 Cze 2015, 08:05

Czy w sytuacji kiedy sąsiad nie dba o ogrodzenie mam prawo wejsc na jego posesje w celu jego konserwacji lub naprawy,? Jak wowczas wyglada sprawa?

Gość Toni

18 Cze 2015, 07:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".