Budujemy Dom

Służebność drogi koniecznej

Artykuł na: 2-3 minuty
Służebność drogi koniecznej

Kupiłem działkę, która ma dostęp do drogi publicznej przez służebność drogi o szer. 2 m. Chciałbym poszerzyć tę drogę, ale sąsiad, przez którego posesję ona biegnie, nie chce się zgodzić. Co mogę zrobić?


Odpowiedź eksperta: Ma Pan prawo zwrócić się do sądu i mocą jego orzeczenia ustanowić przymusową służebność drogi koniecznej. Ustanawia się ją, gdy nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej lub jest on szczególnie niedogodny (jak w Pana przypadku). Nie zawsze jednak poszerzenie drogi będzie możliwe, choćby ze względy na np. sposób zagospodarowania działki sąsiada, układ granic albo ukształtowanie terenu. Sąd ocenia potrzeby nieruchomości izolowanej i "możliwości" nieruchomości, która ma być obciążona.

 

Przeprowadzenie drogi koniecznej musi nastąpić z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić i oznacza określenie wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością. Przepisy nie definiują jednak sposobu jego obliczenia. W praktyce sądy opierają się więc na opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego. Koszt jego powołania obciąża osobę wnioskującego o ustanowienie służebności.

Redakcja BD
fot. acia (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2015-06-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".