Budujemy Dom

Własna studnia a pozwolenie wodnoprawne i opłaty

Artykuł na: 2-3 minuty
Własna studnia a pozwolenie wodnoprawne i opłaty

Chciałbym wybudować studnię. Czy potrzebuję pozwolenia wodnoprawnego? Czy korzystanie z wody z własnego ujęcia jest zwolnione z opłat?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – wykonanie studni jako urządzenia wodnego wymaga pozwolenia wodnoprawnego, jednak w przypadku studni przydomowych często nie ma takiego obowiązku. Pozwolenie wodnoprawne nie jest bowiem wymagane na:

  • wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m;
  • pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę.

Przyjmuje się więc, że do budowy studni o głębokości do 30 m i poboru do 5 m3 wody na dobę wystarczające jest zgłoszenie. Należy go dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji (starosta) nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do budowy studni.

 

Jeśli nie ma wymogu uzyskania pozwolenia na pobór wód, nie ma też obowiązku ponoszenia żadnych opłat za korzystanie ze środowiska.

Redakcja BD
fot. Przemek89 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2015-06-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Będzie straszyć...

retrofood

28 Lip 2015, 13:10

A co jak działka jest na terenie archeologicznym?

Gość Marzena M

28 Lip 2015, 12:54

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".