Budujemy Dom

Oczko wodne z pozwoleniem, czy bez?

Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno postawiłem dom i jestem w trakcie urządzania ogrodu. Chciałbym wybudować oczko wodne o powierzchni 35 m2. Czy wymaga to pozwolenia na budowę?

Oczko wodne z pozwoleniem, czy bez?

Odpowiedź eksperta: Oczkiem wodnym jest otwarty zbiornik wodny, służący celom rekreacyjnym, o lustrze wody nieprzekraczającym 50 m2 (bez względu na inne gabaryty inwestycji). Budowa takich zbiorników nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia. Jeżeli zdecydowałby się Pan na zbiornik, którego powierzchnia byłaby większa niż 50 m2, pozwolenie na budowę byłoby niezbędne.

 

W przypadku oczka wodnego o powierzchni 35 m2 ma Pan więc dwie możliwości:

  • dokonać zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych lub
  • wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Oznacza to, że to do Pana należy wybór, czy dokona Pan zgłoszenia czy wystąpi z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Jeżeli zdecyduje się Pan na zgłoszenie, to proszę określić w nim rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi (lokalnymi) przepisami.

Redakcja BD
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-10-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Przydomowe oczka wodne czy baseny o powierzchni do 50 m2 można budować na zgłoszenie - większe wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

13 Paź 2016, 10:04

Wita. Wykonuję projekt ogrodu dla klienta. W ogrodzie ma znajdować się staw kąpielowy. Wiem, że przepisy się pozmieniały odnośnie pozwoleń. Cały staw ma mieć 195m2 a strefa kąpielowa 40m2. Jakie wymagane są dokumenty? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Gość Kamila

12 Paź 2016, 17:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".