Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Zamiana użytkowania wieczystego na własność

Mieszkam w domu posadowionym na gruncie, do którego mam prawo użytkowania wieczystego. Czy mogę przekształcić je w prawo własności? Jakie koszty są z tym związane?

Zamiana użytkowania wieczystego na własność

Odpowiedź eksperta: Właściciele mieszkań, domów jednorodzinnych, garaży, spółdzielnie mieszkaniowe mogą występować o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu, na którym budynki są posadowione, we własność. Osoba, na rzecz której zostanie przekształcone to prawo, będzie zobowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia.

Opłatę tę ustala właściwy organ (czyli starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej – w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, w tym również nieruchomości, w stosunku do których prawo własności Skarbu Państwa wykonują inne państwowe osoby prawne bądź wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa – odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego). Wyceny dokonuje rzeczoznawca majątkowy, w formie operatu szacunkowego.

Opłata za przekształcenie będzie różnicą pomiędzy wartością nieruchomości a wartością użytkowania wieczystego na niej ustanowionego, przy czym tę drugą kwotę ustala się przez pomnożenie wartości nieruchomości przez współczynnik korygujący. Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe, możliwe jest udzielenie bonifikaty od opłaty za przekształcenie. Ponadto opłatę można rozłożyć na raty, standardowo na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.

Redakcja BD
fot. Marek Żelkowski

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze