Budujemy Dom

Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Artykuł na: minutę

Chciałabym wybudować dom na działce oddalonej od wodociągu. Słyszałam, że zaopatrzenie w wodę jest zadaniem gminy. Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Czy mogę domagać się doprowadzenia wodociągu do mojej działki?

Odpowiedź eksperta: Niestety, mimo iż zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowi zadanie własne gminy, sądy przyjmują, że budowa urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych – nie jest to jednak obowiązek gminy o charakterze bezwzględnym, lecz warunkowym.

 

Budowa wodociągów stanowi bowiem jedynie środek do realizacji zadań polegających na zaopatrzeniu w wodę, zaś gmina wykonuje swoje zadania w ramach posiadanych środków i możliwości. Nie ma ona zatem obowiązku budować urządzeń na każdej nieruchomości, na której planowane są inwestycje mieszkaniowe.

 

Ponadto, zgodnie z prawem, realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Redakcja BD
fot. Draagon (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zaraz. Gmina nie ma obowiązku budować, ale jak się zdecyduje to mieszkańcy mają obowiązek się podłączać czy chcą czy nie? Pod kara grzywny? Czegoś tu nie rozumiem. Może mi ktoś to podeprzeć przepisami i logiką?

Gość wieśniak

08 Sty 2016, 14:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".