Budujemy Dom

Czy spadkobierca może kontynuować budowę domu po śmierci inwestora?

Artykuł na: minutę
Czy spadkobierca może kontynuować budowę domu po śmierci inwestora?

Moja żona, jeszcze zanim się pobraliśmy, rozpoczęła budowę domu na własnym gruncie na podstawie pozwolenia na budowę. Po ślubie, w trakcie trwania budowy, żona zmarła. Chciałbym kontynuować budowę (jestem jedynym spadkobiercą). Co powinienem zrobić?

Odpowiedź eksperta: W przypadku śmierci inwestora, należy zawiadomić organy nadzoru budowlanego o tym fakcie oraz przedstawić postanowienie o nabyciu spadku bądź akt poświadczenia dziedziczenia (który sporządza notariusz). Na spadkobierców (następców prawnych) zmarłego inwestora przechodzą prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę.

 

Po śmierci inwestora, uprawnienie do zakończenia budowy będzie przysługiwało jego następcom prawnym. Po zakończeniu budowy, może Pan – jako spadkobierca inwestora – zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy oraz wnieść wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Aleksandra Korczak
geralt / pixabay.com

aktualizacja: 2016-02-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".