Budujemy Dom

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Razem z bratem dostaliśmy od rodziców działkę, na którą zostały wydane warunki zabudowy domu jednorodzinnego. Początkowo myśleliśmy o podziale działki na dwie mniejsze, aby każde z nas mogło wznieść osobny dom, ale ostatecznie postanowiliśmy zbudować "bliźniak". Czy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy, nawet jeśli kubatura czy wysokość budynku, się nie zmienią?

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Odpowiedź eksperta: Przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni budynku.

 

Przy czym segment budynku w zabudowie bliźniaczej nie musi być lustrzanym odbiciem, ale powinien zachowywać przynajmniej pewien stopień podobieństwa dotyczący gabarytów każdego z segmentów: powierzchni zabudowy, kubatury i szerokości elewacji frontowej.

 

Oznacza to, że w opisanej sytuacji, w której kubatura i wysokość budynku się nie zmienią, nie będą Państwo musieli występować z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot. forum.budujemydom.pl/sepoy

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z tego co zrozumiałam, nie chcą postawić bliźniaka, tylko dom dwulokalowy. To zupełnie coś innego, bo w przypadku bliźniaka to są dwie odrębne nieruchomości. 

Elfir

23 Sty 2018, 16:38

12 minut temu, Gość Andy napisał: Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący? Może tak coś więcej o działce? Ma 5 arów czy 5 hektarów? Z czego wynika zabudowa bliźniacza? Itd.

retrofood

23 Sty 2018, 15:36

Witam mam pytanie. Czy posiadając działkę pod zabudowę bliźniacza mogę postawić dom wolnostojący?

Gość Andy

23 Sty 2018, 15:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".