Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Razem z bratem dostaliśmy od rodziców działkę, na którą zostały wydane warunki zabudowy domu jednorodzinnego. Początkowo myśleliśmy o podziale działki na dwie mniejsze, aby każde z nas mogło wznieść osobny dom, ale ostatecznie postanowiliśmy zbudować "bliźniak". Czy powinniśmy wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy, nawet jeśli kubatura czy wysokość budynku, się nie zmienią?

Czy mogę postawić dom-bliźniak na działce przystosowanej do zabudowy jednorodzinnej?

Odpowiedź eksperta: Przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni budynku.

Przy czym segment budynku w zabudowie bliźniaczej nie musi być lustrzanym odbiciem, ale powinien zachowywać przynajmniej pewien stopień podobieństwa dotyczący gabarytów każdego z segmentów: powierzchni zabudowy, kubatury i szerokości elewacji frontowej.

Oznacza to, że w opisanej sytuacji, w której kubatura i wysokość budynku się nie zmienią, nie będą Państwo musieli występować z wnioskiem o zmianę warunków zabudowy. Co istotne, inwestor – po zakończeniu robót – ma obowiązek naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości.

ALEKSANDRA KORCZAK
Fot. forum.budujemydom.pl/sepoy

aktualizacja: 2017-07-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze