Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jak mogę się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością wobec podwykonawcy?

Do budowy domu planuję zatrudnić firmę, która doprowadzi inwestycję do stanu surowego otwartego. Wiem, że wielu przedsiębiorców korzysta z usług podwykonawców. Słyszałem też, że jeśli generalny wykonawca nie zapłaci podwykonawcy, to ten może dochodzić zapłaty od inwestora. Czy to prawda?

Jak mogę się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością wobec podwykonawcy?

Odpowiedź eksperta: Istotnie, odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za prace zrealizowane przez podwykonawcę ponoszą solidarnie – wykonawca zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor. Wykonawca jest zobowiązany przedstawić inwestorowi umowę zawartą z podwykonawcą lub jej projekt wraz dokumentacją dotyczącą planowanych robót, określonych w umowie bądź projekcie.

Jeżeli inwestor w ciągu 14 dni nie zgłosi na piśmie sprzeciwu ani zastrzeżeń co do umowy, uważa się, że wyraził zgodę na jej zawarcie. Przyjmuje się przy tym, że brak zgody inwestora na zawarcie takiej umowy nie może powodować nieważności umowy z podwykonawcą, lecz jedynie wyłączyć odpowiedzialność inwestora za zapłatę należności za roboty przez niego przeprowadzone.

W przypadku, gdy inwestor zapisze w umowie warunki, pod jakimi wyraża zgodę na zatrudnienie podwykonawcy przez firmę, a ona warunków tych nie dotrzyma – to inwestor będzie wolny od odpowiedzialności względem podwykonawcy. Można więc przed taką odpowiedzialnością się zabezpieczyć.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot: pixabay.com / Unsplash

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Treść artykułu kompletnie nie odpowiada orzecznictwu sądów. Proponuję zapoznać się np. z orzeczeniami Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydziału Gospodarczego z których płynie jeden wniosek: jeżeli podwykonawca był na budowie to inwestor zawsze ponosi odpowiedzialność finansową: ...

Gość Niki

09 Kwi 2016, 04:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze