Budujemy Dom

Dziedziczenie nieruchomości. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Artykuł na: 2-3 minuty
Dziedziczenie nieruchomości. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Zostałam adoptowana w wieku 5 lat. Ostatnio mój ojciec zmarł, pozostawiając mi w spadku połowę domu. Czy muszę zapłacić podatek od spadku?

Odpowiedź eksperta: Za rodziców w tym wypadku uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych, czyli ich potomków (dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki).

 

Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych jest zwolnione od podatku, jeżeli osoby te zgłoszą fakt nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, stwierdzającego nabycie spadku (jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia, to termin do zgłoszenia tego nabycia liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia). Drukiem właściwym do dokonania takiego zgłoszenia jest druk SD-Z2.

 

Terminu 6 miesięcy warto pilnować, ponieważ w razie jego niezachowania nie będzie można go przywrócić. Jeżeli natomiast zgłoszenie nie zostanie złożone (albo zostanie złożone po terminie), podatek trzeba będzie zapłacić.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. jarmoluk / pixabay.com

aktualizacja: 2016-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".