Budujemy Dom

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Artykuł na: 2-3 minuty

Sprzedaję działkę o wartości 100 000 zł. Kupujący będą posiłkować się kredytem, więc ostateczna umowa sprzedaży będzie oddalona w czasie od umowy przedwstępnej o kilka miesięcy. Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Odpowiedź eksperta: Zadatek stanowi świadczenie wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej. W przypadku braku odmiennych uregulowań umownych, zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Z kolei w odwrotnej sytuacji – osoba wręczająca zadatek ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczała. W praktyce zadatek wynosi zwykle 5–20%, jednak zależy to od woli stron (przyjmuje się że nie powinien wynosić 100% świadczenia).

 

Zaliczka z kolei jest kwotą, która zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń wynikających z umowy zawartej między stronami. Nie stanowi ona, w przeciwieństwie do zadatku, formy zabezpieczenia umowy, bowiem w przypadku odstąpienia od umowy wzajemnej, osoba odstępująca zobowiązana jest do zwrotu drugiej osobie wszystkiego, co otrzymała na mocy umowy. Może ona również ubiegać się o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zaliczka podlega więc zwrotowi. Warto zatem określać w treści umowy czy będziemy mieć do czynienia z zadatkiem, czy z zaliczką.

Aleksandra Korczak
fot. brenkee / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".