Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Sprzedaję działkę o wartości 100 000 zł. Kupujący będą posiłkować się kredytem, więc ostateczna umowa sprzedaży będzie oddalona w czasie od umowy przedwstępnej o kilka miesięcy. Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki, a jeśli tak – to w jakiej wysokości?

Czy powinienem żądać zadatku lub zaliczki przy sprzedaży działki?

Odpowiedź eksperta: Zadatek stanowi świadczenie wręczane drugiej stronie przy zawieraniu umowy – najczęściej przedwstępnej. W przypadku braku odmiennych uregulowań umownych, zadatek oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Z kolei w odwrotnej sytuacji – osoba wręczająca zadatek ma prawo żądać sumy dwukrotnie wyższej. W przypadku wykonania umowy, zadatek jest zaliczany na poczet świadczenia strony, która go wręczała. W praktyce zadatek wynosi zwykle 5–20%, jednak zależy to od woli stron (przyjmuje się że nie powinien wynosić 100% świadczenia).

Zaliczka z kolei jest kwotą, która zostaje zaliczona na poczet przyszłych świadczeń wynikających z umowy zawartej między stronami. Nie stanowi ona, w przeciwieństwie do zadatku, formy zabezpieczenia umowy, bowiem w przypadku odstąpienia od umowy wzajemnej, osoba odstępująca zobowiązana jest do zwrotu drugiej osobie wszystkiego, co otrzymała na mocy umowy. Może ona również ubiegać się o naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania. Zaliczka podlega więc zwrotowi. Warto zatem określać w treści umowy czy będziemy mieć do czynienia z zadatkiem, czy z zaliczką.

Aleksandra Korczak
fot. brenkee / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze