Budujemy Dom

W testamencie dziadek zapisał cały dom mojej siostrze. Czy mam szansę na udział w spadku?

Artykuł na: minutę

Mój dziadek zmarł, pozostawiając w spadku dom. Jedynymi spadkobiercami byłam ja i moja siostra. W testamencie dziadek zapisał cały dom siostrze, którą zawsze faworyzował, mnie jednak nie wydziedziczył. Czy mam szanse na udział w spadku?

W testamencie dziadek zapisał cały dom mojej siostrze. Czy mam szansę na udział w spadku?

Odpowiedź eksperta: Ważne jest to, czy nie otrzymała Pani wcześniej należnego zachowku w postaci darowizny lub zapisu. Jeżeli tak się nie stało, przysługuje Pani – jako zstępnej spadkodawcy – wobec siostry roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku. Służy on zabezpieczeniu interesów osób najbliższych spadkodawcy.

 

Zgodnie z przepisami, zachowek stanowi połowa wartości udziału spadkowego, który by przypadał uprawionemu przy dziedziczeniu ustawowym, czyli połowa połowy domu dziadka. A jeśli jednak jest Pani trwale niezdolna do pracy albo małoletnia – przysługują Pani dwie trzecie wartości tego udziału spadkowego, tj. 2/3 połowy domu.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. stevenm-s / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".