Budujemy Dom

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Artykuł na: 2-3 minuty

Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w okolicy. W postępowaniu tym nie miałem statusu strony i nie wiedziałem, że się toczy. O wydaniu decyzji dowiedziałem się 3 tygodnie temu od sąsiada. Uważam, że planowana inwestycja (budowa fermy) będzie miała szkodliwy wpływ na moją nieruchomość. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Odpowiedź eksperta: W postępowaniu administracyjnym, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W przypadku nieruchomości nie przylegających w sposób bezpośredni do nieruchomości objętej decyzją o warunkach zabudowy – możliwość bycia stroną jest uzależniona od wykazania się interesem prawnym, czyli np. szkodliwym oddziaływaniem inwestycji na otoczenie. W takiej sytuacji organ gminy powinien przeprowadzić analizę, czy ma Pan interes prawny, aby uczestniczyć w postępowaniu.

W przypadku inwestycji mającej istotny wpływ na środowisko, krąg podmiotów mających interes prawny jest szerszy, niż przy innych inwestycjach. W praktyce niekiedy zdarza się, że organ ogranicza liczbę stron postępowania, konsekwencją czego jest wadliwa decyzja administracyjna, którą można podważyć w trybie wznowienia postępowania. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności, stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.

Powinien więc Pan w ciągu miesiąca, od chwili, w której poinformował Pana sąsiad o planowanej inwestycji, złożyć podanie o wznowienie postępowania i uznanie Pana jako stronę – właściciela nieruchomości, narażonej na szkodliwe oddziaływanie planowanej fermy.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".