Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy dla nieruchomości położonej w okolicy. W postępowaniu tym nie miałem statusu strony i nie wiedziałem, że się toczy. O wydaniu decyzji dowiedziałem się 3 tygodnie temu od sąsiada. Uważam, że planowana inwestycja (budowa fermy) będzie miała szkodliwy wpływ na moją nieruchomość. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Wznowienie postępowania administracyjnego, kiedy organ nie uznał nas za stronę

Odpowiedź eksperta: W postępowaniu administracyjnym, stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

W przypadku nieruchomości nie przylegających w sposób bezpośredni do nieruchomości objętej decyzją o warunkach zabudowy – możliwość bycia stroną jest uzależniona od wykazania się interesem prawnym, czyli np. szkodliwym oddziaływaniem inwestycji na otoczenie. W takiej sytuacji organ gminy powinien przeprowadzić analizę, czy ma Pan interes prawny, aby uczestniczyć w postępowaniu.

W przypadku inwestycji mającej istotny wpływ na środowisko, krąg podmiotów mających interes prawny jest szerszy, niż przy innych inwestycjach. W praktyce niekiedy zdarza się, że organ ogranicza liczbę stron postępowania, konsekwencją czego jest wadliwa decyzja administracyjna, którą można podważyć w trybie wznowienia postępowania. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, w terminie miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności, stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.

Powinien więc Pan w ciągu miesiąca, od chwili, w której poinformował Pana sąsiad o planowanej inwestycji, złożyć podanie o wznowienie postępowania i uznanie Pana jako stronę – właściciela nieruchomości, narażonej na szkodliwe oddziaływanie planowanej fermy.

ALEKSANDRA KORCZAK
fot. Alexas_Fotos / pixabay.com

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze