Budujemy Dom

Na co zwrócić szczególną uwagę, przeglądając Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Artykuł na: 2-3 minuty

Jestem na etapie wybierania działki pod budowę domu jednorodzinnego. Zastanawiam się nad ostatnio oglądaną posesją, która znajduje się na obszarze ujętym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Na co powinienem zwrócić szczególną uwagę, przeglądając plan?

Na co zwrócić szczególną uwagę, przeglądając Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Dachy ciasno ustawionych budynków

Odpowiedź eksperta: Plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, który wskazuje, jak może być wykorzystany określony teren. Plan jest złożony z treści samej uchwały i części graficznej przedstawiającej mapę terenu. Z planu wynika w szczególności to, czy na danej działce można zbudować dom jednorodzinny, a także - o jakich parametrach.

Proszę zatem uważnie zapoznać się z postanowieniami planu, mając na względzie zwłaszcza możliwości zabudowy nieruchomości, którą planuje Pan nabyć, takie jak:

  • rodzaj zabudowy i jej gabaryty;
  • powierzchnię działki, jaka może zostać zabudowana;
  • inne dane techniczne.

Ponadto warto zweryfikować postanowienia planu dotyczące otoczenia działki. Istotne znaczenia mają tutaj następujące kwestie:

  • otaczająca zabudowa i przebieg planowanych dróg;
  • planowane w pobliżu inwestycje, jak supermarket czy droga szybkiego ruchu;
  • przyszłe ukształtowania przebiegu ulic, dojazd do działki.

Aleksandra Korczak
fot. Pixabay.com / JacekAbramowicz

aktualizacja: 2016-09-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".