Budujemy Dom

Czy po wybudowaniu wodociągów gmina może nałożyć na mnie opłatę z tego tytułu?

Artykuł na: minutę

Jestem właścicielem domku jednorodzinnego. W wodę zaopatruję się korzystając ze studni. Niedawno gmina wybudowała wodociąg, z którego nie zamierzam korzystać. Słyszałem, że mogę zostać obciążony opłatą z tego tytułu. Czy to prawda?

Czy po wybudowaniu wodociągów gmina może nałożyć na mnie opłatę z tego tytułu?

Wzrost wartości nieruchomości spowodowany budową urządzeń infrastruktury technicznej (z udziałem środków jednostek samorządu terytorialnego), może skutkować nałożeniem na właścicieli tych nieruchomości tzw. opłaty adiacenckiej. Oznacza to, że jeśli gmina wybudowała wodociąg czy kanalizację, to część kosztów takiego przedsięwzięcia może "przerzucić" na właścicieli nieruchomości. Ustalenie i wysokość opłaty zależą od wzrostu wartości nieruchomości, spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej, i określa się je po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego.

Opłata adiacencka wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością nieruchomości przed i po wybudowaniu wodociągu. Wysokość stawki procentowej ustala rada gminy w drodze uchwały.

Aleksandra Korczak
fot. Pixabay

aktualizacja: 2016-10-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".