Budujemy Dom

Czy powinienem odrolnić działkę przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Artykuł na: minutę

Jestem właścicielem parceli o powierzchni 1000 m2, klasy V, pochodzenia mineralnego, położonej na wsi. Dla działki została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie domu jednorodzinnego. Teren nie jest objęty planem miejscowym. W przyszłym roku chciałbym zacząć budowę. Czy wcześniej powinienem działkę odrolnić?

Czy powinienem odrolnić działkę przed uzyskaniem pozwolenia na budowę?

Odpowiedź eksperta: Niekiedy w mowie potocznej można zetknąć się z pojęciem "odrolnienia" działek przed uzyskaniem możliwości ich zabudowy i zasiedlenia. Nie jest to jednak pojęcie ustawowe. Faktycznie jednak – po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, ale jeszcze przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę domu, należy w niektórych sytuacjach uzyskać decyzję o wyłączeniu działki z produkcji rolnej.

 

Nie dotyczy to jednak wszystkich gruntów. Chodzi tu bowiem o grunty klasy I, II i III (a i b) pochodzenia organicznego lub mineralnego oraz klasy IV (a i b), V i VI – pochodzenia organicznego. Pozostałe "słabsze" ziemie IV-VI klasy pochodzenia mineralnego nie wymagają uzyskania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej.

 

Jeżeli jest Pan właścicielem takiej właśnie działki, nie musi Pan występować z wnioskiem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Aleksandra Korczak
fot. summa / pixabay.com

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jestem właścicielem działki rolnej PS IIIa która to działka leży w obrębie planu zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę handlowo usługową. Niestety przed pozwoleniem na budową musiałem odrolnić działkę i zapłacić za 980m2 27 200zł!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gość Mariusz

08 Paź 2018, 13:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".