W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Jestem starszą i schorowaną osobą, którą nęka sąsiad. Dzwoni do drzwi mojego domu i ucieka, a czasem telefonuje do mnie w porze nocnej, po czym odkłada słuchawkę. Jestem przekonana, że to on, ponieważ opowiedzieli mi o tym świadkowie. W jaki sposób mogę się bronić przed takim zachowaniem?

aktualizacja: 2022-09-01 05:56:11

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z prawem, kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób niepokoi, podlega karze nagany, grzywny do 1500 złotych, a nawet ograniczenia wolności. Niewątpliwie wielokrotne dzwonienie do drzwi, zmuszające Panią do ich otwierania, jest formą złośliwego niepokojenia, które oznacza wzbudzanie u kogoś niepokoju, obawy, niepewności, zakłócenie spokoju albo inne zachowania wyprowadzające pokrzywdzonego z równowagi psychicznej.

Złośliwe niepokojenie może mieć miejsce przy użyciu nie tylko słów, ale także gestów, pisma, rysunku czy dokonaniu innego czynu. Może się Pani bronić przed zachowaniem sąsiada, składając na policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia.

Aleksandra Korczak
fot. Peggy_Marco / pixabay.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!