Budujemy Dom

W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Artykuł na: minutę
W jaki sposób mogę się bronić przed złośliwym niepokojeniem?

Jestem starszą i schorowaną osobą, którą nęka sąsiad. Dzwoni do drzwi mojego domu i ucieka, a czasem telefonuje do mnie w porze nocnej, po czym odkłada słuchawkę. Jestem przekonana, że to on, ponieważ opowiedzieli mi o tym świadkowie. W jaki sposób mogę się bronić przed takim zachowaniem?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z prawem, kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób niepokoi, podlega karze nagany, grzywny do 1500 złotych, a nawet ograniczenia wolności. Niewątpliwie wielokrotne dzwonienie do drzwi, zmuszające Panią do ich otwierania, jest formą złośliwego niepokojenia, które oznacza wzbudzanie u kogoś niepokoju, obawy, niepewności, zakłócenie spokoju albo inne zachowania wyprowadzające pokrzywdzonego z równowagi psychicznej.

 

Złośliwe niepokojenie może mieć miejsce przy użyciu nie tylko słów, ale także gestów, pisma, rysunku czy dokonaniu innego czynu. Może się Pani bronić przed zachowaniem sąsiada, składając na policji zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia.

Aleksandra Korczak
fot. 3dman_eu / pixabay.com

aktualizacja: 2017-02-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".