Budujemy Dom

Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

Artykuł na: minutę

Sąsiad otrzymał od PINB nakaz rozbiórki garażu, który zacienia dużą część mojego podwórka. Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

Jaki jest termin wykonania nakazu rozbiórki?

Odpowiedź eksperta: Prawo nie przewiduje żadnych dodatkowych elementów wydawanej decyzji nakazowej, a także nie daje organowi orzekającemu kompetencji do określenia terminu rozbiórki. Decyzja nakazująca rozbiórkę podlega wykonaniu z dniem, w którym stała się ostateczna. W uproszczeniu, decyzja ostateczna to taka, od której nie zostało wniesione odwołanie i upłynął już termin jego wniesienia.

 

Proszę pamiętać, że sąsiad może jeszcze złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeśli jednak od decyzji organu I instancji zostało wniesione odwołanie, to dopóki organ odwoławczy nie rozpatrzy odwołania, decyzja w tym przedmiocie nie stanie się ostateczna (dojdzie do tego bowiem dopiero wtedy, gdy organ odwoławczy utrzyma w mocy decyzję organu I instancji). Musi Pan więc cierpliwie czekać na ewentualne kroki odwoławcze sąsiada, które mogą przedłużyć całą procedurę.

Aleksandra Korczak
fot. Pexels / pixabay.com

aktualizacja: 2017-03-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".