Budujemy Dom

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej? Mam już decyzję o warunkach zabudowy, jestem w toku kompletowania dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Słyszałem, że w ubiegłym roku banki przestały udzielać kredyty na tego typu inwestycje, czy to prawda?

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Odpowiedź eksperta: Faktycznie, w maju 2016 r. weszła w życie ustawa regulująca obrót nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z prawem, hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości, ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.

 

W związku ze zmianami w prawie, banki zaczęły odrzucać wnioski kredytowe osób ubiegających się o finansowanie budowy domu na takich parcelach (zazwyczaj miały znacznie mniejszą wartość na dzień złożenia wniosku niż planowana inwestycja, przy czym banki i tak stosowały najczęściej zabezpieczenie w postaci hipoteki do wartości w granicach 150–200% kwoty udzielonego kredytu). Problem dotyczył działek rolnych, które nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub tych, z których planu wynika ich przeznaczenie na cele rolnicze.

 

Jednak w sierpniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Obecnie prawo dopuszcza możliwość ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego o sumie wyższej niż wartość działki przed wybudowaniem domu. Bez problemu można zatem uzyskać kredyt na budowę.

Aleksandra Korczak
fot. Skitterphoto / pixabay.com

aktualizacja: 2017-03-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".