Budujemy Dom

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej? Mam już decyzję o warunkach zabudowy, jestem w toku kompletowania dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Słyszałem, że w ubiegłym roku banki przestały udzielać kredyty na tego typu inwestycje, czy to prawda?

Czy mogę ubiegać się o kredyt na budowę domu na działce rolnej?

Odpowiedź eksperta: Faktycznie, w maju 2016 r. weszła w życie ustawa regulująca obrót nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z prawem, hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości, ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.

 

W związku ze zmianami w prawie, banki zaczęły odrzucać wnioski kredytowe osób ubiegających się o finansowanie budowy domu na takich parcelach (zazwyczaj miały znacznie mniejszą wartość na dzień złożenia wniosku niż planowana inwestycja, przy czym banki i tak stosowały najczęściej zabezpieczenie w postaci hipoteki do wartości w granicach 150–200% kwoty udzielonego kredytu). Problem dotyczył działek rolnych, które nie były objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub tych, z których planu wynika ich przeznaczenie na cele rolnicze.

 

Jednak w sierpniu 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Obecnie prawo dopuszcza możliwość ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego o sumie wyższej niż wartość działki przed wybudowaniem domu. Bez problemu można zatem uzyskać kredyt na budowę.

Aleksandra Korczak
fot. Skitterphoto / pixabay.com

aktualizacja: 2017-03-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".