Budujemy Dom

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy mojego domu. Uważam, że jest to całkowicie bezpodstawne i naraża mnie na straty finansowe, bo przedłużająca się umowa oznacza dłuższy czas wynajmowania innego domu. Co mogę zrobić?

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: Inwestor może złożyć zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych, które należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Wprawdzie nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia, jednak warto dokładnie uargumentować swoje stanowisko.

 

Jeżeli potrafi Pan udowodnić poniesioną szkodę, to istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa.

 

Szkoda w tym przypadku obejmuje zarówno rzeczywiście poniesioną stratę, np. ewentualne kary umowne względem wykonawcy czy utracony czynsz najmu za maszyny budowlane, jak i utracone korzyści (czyli wszystko to, co inwestor uzyskałby, gdyby nie wstrzymanie budowy – tak jak w Pana przypadku skrócony czas wynajmu innego domu czy też sytuacja, w której inwestor umówił się z potencjalnym najemcą części domu, że od konkretnego terminu ten będzie mógł w nim zamieszkać, a wskutek wstrzymania budowy, inwestor nie mógłby dotrzymać terminu udostępnienia nieruchomości).

Aleksandra Korczak
fot. Tyca / pixabay.com

aktualizacja: 2017-05-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".