Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy mojego domu. Uważam, że jest to całkowicie bezpodstawne i naraża mnie na straty finansowe, bo przedłużająca się umowa oznacza dłuższy czas wynajmowania innego domu. Co mogę zrobić?

Urzędnik nakazał wstrzymanie budowy domu. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: Inwestor może złożyć zażalenie na postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych, które należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Wprawdzie nie wymaga ono szczegółowego uzasadnienia, jednak warto dokładnie uargumentować swoje stanowisko.

Jeżeli potrafi Pan udowodnić poniesioną szkodę, to istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania na drodze sądowej. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna, wykonująca tę władzę z mocy prawa.

Szkoda w tym przypadku obejmuje zarówno rzeczywiście poniesioną stratę, np. ewentualne kary umowne względem wykonawcy czy utracony czynsz najmu za maszyny budowlane, jak i utracone korzyści (czyli wszystko to, co inwestor uzyskałby, gdyby nie wstrzymanie budowy – tak jak w Pana przypadku skrócony czas wynajmu innego domu czy też sytuacja, w której inwestor umówił się z potencjalnym najemcą części domu, że od konkretnego terminu ten będzie mógł w nim zamieszkać, a wskutek wstrzymania budowy, inwestor nie mógłby dotrzymać terminu udostępnienia nieruchomości).

Aleksandra Korczak
fot. Tyca / pixabay.com

aktualizacja: 2017-05-09

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze