Budujemy Dom

Jak wygląda procedura kupna nieruchomości od komornika?

Artykuł na: 2-3 minuty

Zainteresowała mnie możliwość kupna ziemi od komornika. Jak wygląda taka procedura?

Jak wygląda procedura kupna nieruchomości od komornika?

Odpowiedź eksperta: Nieruchomość zajęta przez komornika ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od:

  • uprawomocnieniu się opisu i oszacowania wartości nieruchomości;
  • uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Komornik ogłasza licytację przez publiczne obwieszczenie, które zamieszcza na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Znajdą się tam informacje dotyczące:

  • oznaczenia nieruchomości (jej adres lub numer ewidencyjny działki),
  • czasu i miejsca licytacji,
  • sumy oszacowania i ceny wywołania,
  • wysokości rękojmi (wynosi ona jedną dziesiątą sumy oszacowania, przy czym należy ją uiścić najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg).

Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się, pozostałym licytantom się ją zwraca.

 

Najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć na pierwszej licytacji (cena wywołania), 3/4 sumy oszacowania. Jeżeli pierwsza licytacja nie zakończyła się sprzedażą nieruchomości z powodu braku zainteresowanych, komornik (na wniosek wierzyciela) wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi 2/3 sumy oszacowania. Cena ta jest najniższą, za którą można nabyć nieruchomość.

 

Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu, komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania wpłacił na rachunek depozytowy cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może wyznaczyć dłuższy termin wpłaty, nieprzekraczający jednak miesiąca.

 

Jeżeli nabywca nie wpłaci pieniędzy w tym czasie rękojmia przepada (co oznacza, że licytant, który uzyskał przybicie traci uiszczoną tytułem rękojmi kwotę), skutki przybicia wygasają. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

Aleksandra Korczak
fot. 901263 / pixabay.com

aktualizacja: 2017-05-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".