Budujemy Dom

Decyzja o pozwoleniu na budowę jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co robić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Mam nietypową sytuację. Otrzymałem decyzję o pozwoleniu na budowę, ale dopatrzyłem się, że jest ona sprzeczna z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy ta decyzja jest ważna?

Decyzja o pozwoleniu na budowę jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Co robić?

Odpowiedź eksperta: Odradzałabym budowę na podstawie takiej decyzji. Nawet jeśli pozwolenie na budowę stanie się ostateczne, to wciąż będzie możliwe stwierdzenie jej nieważności. Sądy administracyjne bowiem uznają, że wydanie zgody na budowę, która pozostaje w sprzeczności z MPZP, stanowi podstawę do stwierdzenia jej nieważności.

 

Przyjmuje się, że negatywny wynik ustaleń organu co do zgodności projektu budowlanego z ustaleniami MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy przekreśla możliwość wydania pozytywnej decyzji o pozwoleniu na budowę, a zaaprobowanie projektu budowlanego i wydanie takiego pozwolenia na budowę może stanowić rażące naruszenie prawa.

 

Jest to sytuacja, w której treść decyzji pozostaje w oczywistej sprzeczności z przepisami prawa stanowiącymi jej podstawę i owa decyzja nie może być akceptowana jako akt wydany przez organ praworządnego państwa. Powinno się w tej sytuacji niezwłocznie zawiadomić organ, który wydał pozwolenie na budowę, o zaistniałych rozbieżnościach między decyzją a planem.

Aleksandra Korczak
fot. Eisenhans / fotolia.com

aktualizacja: 2017-05-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".