Budujemy Dom

Czy mam obowiązek montażu skrzynki na listy?

Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno wprowadziłam się do nowego domu. Wciąż czeka nas wiele wydatków związanych z jego urządzeniem. Ostatnio miałam spięcie z listonoszem, który zwrócił mi uwagę, że nie mam skrzynki na listy. Czy w takim wypadku nie wystarczyłoby umieszczenie ewentualnej korespondencji w drzwiach wejściowych domu? Niby skrzynka na listy to niewielki wydatek, ale w naszej hierarchii celów jest wiele ważniejszych zakupów.

Czy mam obowiązek montażu skrzynki na listy?

Odpowiedź eksperta: Warto umieścić zakup skrzynki pocztowej wyżej na liście priorytetów. Właściciel lub współwłaściciele nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny albo budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach.

 

W budynkach jednorodzinnych skrzynkę należy powiesić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. Każdy, kto nie zrealizuje powyższych obowiązków, podlega karze pieniężnej. Po przeprowadzeniu kontroli wszczętej na podstawie zawiadomienia o naruszeniu obowiązków wymierza się karę pieniężną w wysokości od 50 do 10 000 złotych. Prezes Urzędu Kontroli Elektronicznej, ustalając wysokość kary pieniężnej, bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu.

 

Warto więc zainwestować (60–100 zł) w skrzynkę pocztową.

Aleksandra Korczak
fot. Der_Typ_von_Nebenan / pixabay.com

aktualizacja: 2017-06-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".