Budujemy Dom

Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Co zrobić w sytuacji problemów z kierownikiem budowy, który unika kontaktu i nie chce wpisać do dziennika budowy wykonanych prac i poprawek?

Mam problem z kierownikiem budowy. Co mogę zrobić?

Odpowiedź eksperta: Za właściwe prowadzenie dziennika budowy, jego stan oraz przechowywanie na terenie budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy. Powinien prowadzić go w taki sposób, aby z dokonywanych w nim wpisów wynikała kolejność zdarzeń i okoliczności. Kierownik budowy ponosi odpowiedzialność zawodową i cywilnoprawną wobec inwestora. Warto zatem, aby udokumentować zaistniały stan rzeczy i zdyscyplinować kierownika budowy, w pierwszej kolejności wezwać go pisemnie (listem poleconym) do niezwłocznej realizacji obowiązków, których zaniedbał. Brak reakcji będzie dowodem na to, że kierownik budowy dał swoim postępowaniem powód do np. wszczęcia sprawy w sądzie (ma to znaczenie m.in. przy późniejszym rozstrzyganiu o kosztach postępowania sądowego).

 

Z uwagi na to, że odpowiedzialność zawodowa za niedopełnienie obowiązków związanych z prowadzeniem dziennika budowy wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla kierownika budowy, jest mało prawdopodobnym, aby po takim wezwaniu nadal uchylał się on od swoich obowiązków. Gdyby tak było, można zawiadomić Polską Izbę Inżynierów Budownictwa o jego niesolidności. Wówczas może się okazać, że do doprowadzenia stanu zgodnego z prawem konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich ocen technicznych lub ekspertyz – co jest kosztowne, lecz wtedy będzie można na drodze sądowej domagać się naprawienia szkody przez kierownika budowy.

 

Zmiana kierownika budowy jest dopuszczalna, a niekiedy wręcz nie można jej uniknąć, np. w przypadku jego śmierci albo gdy dotychczasowy kierownik nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków.

Aleksandra Korczak
fot. PIRO4D / pixabay.com

aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".