Budujemy Dom

Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę?

Artykuł na: 2-3 minuty

Drzewo sąsiada podczas burzy przewróciło się na mój płot i go poważnie uszkodziło. Czy sąsiad powinien go naprawić?

Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z ogólną regułą odpowiedzialności, kto z winy swej wyrządza drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia.

 

W konkluzji należy przyjąć, że sąsiad odpowiada za szkody spowodowane przewróceniem się drzewa wówczas, gdy doszło do takiej sytuacji z powodu jego zaniedbań – byłoby tak w przypadku, gdyby drzewo to było w złym stanie, spróchniałe lub uschnięte. Sąsiad mógłby natomiast zwolnić się od odpowiedzialności gdyby wykazał, iż nie dopuścił się niedbalstwa i tym samym nie ponosi winy za przewrócenie się drzewa. Jeżeli drzewo było zdrowe, to przypisanie winy sąsiadowi będzie raczej trudne.

 

Natomiast warto sprawdzić, czy był Pan, jako właściciel, na którego zabudowania przewróciło się złamane drzewo, ubezpieczony. O ile tak – wystarczyłoby przedmiotową szkodę zgłosić do ubezpieczyciela, którego zadaniem byłoby wówczas ustalenie podstaw odpowiedzialności, rozmiaru szkody i okoliczności zdarzenia oraz wypłata odszkodowania.

Aleksandra Korczak
fot. congerdesign / pixabay.com

aktualizacja: 2017-09-12

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".