Budujemy Dom

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Artykuł na: 2-3 minuty

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się procesu – kosztów z nim związanych, nerwów i długotrwałości. Czy istnieje jeszcze sposób aby ominąć drogę procesu sądowego?

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Odpowiedź eksperta: Postępowania procesowe w tego typu sprawach faktycznie mogą być długotrwałe – często trzeba przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody, zwłaszcza, kiedy stan faktyczny jest sporny i sąd musi zrekonstruować przebieg robót. Niejednokrotnie pojawia się również konieczność powołania biegłego. Decyzja o procesie sądowym powinna być zatem świadoma i przemyślana.

 

Istnieje także możliwość zawezwania dłużnika do próby ugodowej. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zawezwanie do zawarcia ugody, a sąd wyznacza wówczas termin rozprawy i przesyła ów wniosek dłużnikowi. Wtedy jest szansa porozumienia się i zawarcia ugody na tej rozprawie (jeśli nie, to postępowanie takie się kończy). Postępowanie to jest dużo mniej kosztowne, niż zwykły proces.

 

Nawet jeżeli nie uda się zawrzeć ugody, to zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia (co w praktyce oznacza wydłużenie czasu, w którym może Pani wytoczyć powództwo).

Aleksandra Korczak
fot. qimono / pixabay.com

aktualizacja: 2017-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".