Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Jestem bardzo niezadowolona z prac wykonawcy mojego domu. Opóźnienia, błędy na budowie i niezadowalający efekt – oto, co mnie spotkało. Na szczęście (w nieszczęściu) miałam dobrze skonstruowaną umowę, przewidującą kary umowne. Wystosowałam już pismo z ostatecznym przedprocesowym wezwaniem do zapłaty. Jednak obawiam się procesu – kosztów z nim związanych, nerwów i długotrwałości. Czy istnieje jeszcze sposób aby ominąć drogę procesu sądowego?

Zawezwanie wykonawcy do próby ugodowej

Odpowiedź eksperta: Postępowania procesowe w tego typu sprawach faktycznie mogą być długotrwałe – często trzeba przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody, zwłaszcza, kiedy stan faktyczny jest sporny i sąd musi zrekonstruować przebieg robót. Niejednokrotnie pojawia się również konieczność powołania biegłego. Decyzja o procesie sądowym powinna być zatem świadoma i przemyślana.

Istnieje także możliwość zawezwania dłużnika do próby ugodowej. W tym celu należy złożyć do sądu wniosek o zawezwanie do zawarcia ugody, a sąd wyznacza wówczas termin rozprawy i przesyła ów wniosek dłużnikowi. Wtedy jest szansa porozumienia się i zawarcia ugody na tej rozprawie (jeśli nie, to postępowanie takie się kończy). Postępowanie to jest dużo mniej kosztowne, niż zwykły proces.

Nawet jeżeli nie uda się zawrzeć ugody, to zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia (co w praktyce oznacza wydłużenie czasu, w którym może Pani wytoczyć powództwo).

Aleksandra Korczak
fot. qimono / pixabay.com

aktualizacja: 2017-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze