Budujemy Dom

Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny?

Artykuł na: 2-3 minuty

Mój ś. p. dziadek był właścicielem kilku wartościowych działek. W testamencie zapisał cały majątek mojej mamie, a jej siostrę – moją ciotkę – wydziedziczył. Niestety ciotka odgraża się, że dziadek nie podał przyczyny wydziedziczenia, w związku z czym będzie dochodzić zachowku. Czy naprawdę może to zrobić?

Czy można wydziedziczyć bez podania przyczyny?

Odpowiedź eksperta: Spadkodawca może w testamencie pozbawić swoich zstępnych (tj. dzieci, wnuki, prawnuki itd.) zachowku. Są to przypadki, gdy jedna z tych osób – wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – dopuściła się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób, umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności bądź rażącej obrazy czci, uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Jeżeli spadkodawca jednego ze swoich potomków tylko nie lubi, może najwyżej pozbawić go w testamencie spadku, ale nie może pozbawić go zachowku.

 

Aby wydziedziczenie było w pełni skuteczne i prowadziło do pozbawienia spadkobiercy również zachowku, spadkodawca musi wskazać w treści testamentu w sposób wyraźny, że wydziedzicza danego spadkobiercę oraz powinien podać przyczynę wydziedziczenia.

 

Sądy wskazują jednak, że ustawodawca nie wymaga bezwzględnie od spadkodawcy, by podał on wprost, precyzyjnie przyczynę wydziedziczenia, choć takie określenie byłoby niewątpliwie pożądane. Wystarczy bowiem, gdy spadkodawca uczyni to w taki sposób, aby wola wydziedziczenia wskazanej osoby i motywy uzasadniające wydziedziczenie dały się w sposób nie budzący wątpliwości wyczytać z treści testamentu.

 

Jeśli więc Pana dziadek w testamencie wyraźnie zapisał, że wydziedzicza drugą córkę, nie może ona dochodzić w sądzie praw do zachowku.

Aleksandra Korczak
jarmoluk / pixabay.com

aktualizacja: 2017-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".