Budujemy Dom

Czy mogę otrzymać inne warunki zabudowy (WZ) niż ma sąsiad?

Artykuł na: 2-3 minuty

Przygotowuję wniosek o warunki zabudowy mojej działki, jednak chciałbym, aby dom miał inne parametry, niż te określone w warunkach zabudowy uzyskanych przez sąsiadów. Czy jest to możliwe?

Czy mogę otrzymać inne warunki zabudowy (WZ) niż ma sąsiad?

Odpowiedź eksperta: Decyzja o warunkach zabudowy pozwala określić ogólnie jaki rodzaj obiektu może być zbudowany na danym terenie. Jej wydanie jest uzależnione od spełnienia kilku warunków, tj.:

 • zgodność funkcji planowanej inwestycji z funkcją na działkach sąsiednich;
 • dostęp do drogi publicznej;
 • uzbrojenie terenu;
 • brak konieczności zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze;
 • zgodność z obowiązującymi przepisami.

Po spełnieniu powyższych warunków, może być wydana decyzja o warunkach zabudowy ustalająca:

 • linię zabudowy;
 • wskaźnik powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki;
 • szerokość elewacji frontowej planowanego obiektu;
 • wysokość elewacji frontowej;
 • geometrię dachu.

Ustalenie parametrów nowej zabudowy odbywa się jednak nie na podstawie dowolnych wskazań wnioskodawcy, ale na podstawie analizy obszaru, w którym ma się znaleźć nowa inwestycja. Organ bada, jaki rodzaj zabudowy znajduje się na terenie sąsiadującym z planowaną inwestycją. Parametry opisujące planowany budynek, takie jak wysokość budynku, ilość kondygnacji, wskazana linia architektoniczna i geometria dachu, mogą być ustalone w decyzji o warunkach zabudowy w sposób nieco odmienny od wskazanego we wniosku inwestora. Oczywiście, w przypadku niezadowolenia z ustalonych warunków, może Pan odwołać się do organu wyższej instancji, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni.

Aleksandra Korczak
fot. StockSnap / pixabay.com

aktualizacja: 2017-11-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".