Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Dokonałam zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Rozumiem, że w przypadku sprzeciwu, starosta w ciągu 30 dni wyda taką decyzję i mi ją doręczy? Jak zatem obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę?

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Odpowiedź eksperta: Obecnie organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Termin ten liczymy od dnia następującego po dniu dokonania zgłoszenia (zgodnie z ogólnymi zasadami, pierwszego dnia nie liczymy).

Daty wniesienia przez organ sprzeciwu nie można jednak (mimo kontrowersji w tym zakresie) utożsamiać z datą odbioru sprzeciwu przez inwestora. Datą wniesienia sprzeciwu będzie data nadania go przez organ w placówce pocztowej, nie później niż 21 dnia od dnia następnego od złożenia przez Panią dokumentów. Organ może też, przed upływem tego terminu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie takiego zaświadczenia wyklucza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Po upywie 21 dni warto jednak skontaktować się z organem, np. za pomocą poczty e-mail z zapytaniem czy organ wniósł sprzeciw do zgłoszenia. Najbezpieczniej jednak odczekać jeszcze kilka dni (czas na dostarczenie listu przez pocztę) i upewnić się, że sprzeciw nie został wniesiony.

Aleksandra Korczak
fot. AlexanderStein / pixabay.com

aktualizacja: 2017-11-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze