Budujemy Dom

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Artykuł na: 2-3 minuty

Dokonałam zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Rozumiem, że w przypadku sprzeciwu, starosta w ciągu 30 dni wyda taką decyzję i mi ją doręczy? Jak zatem obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę?

Jak obliczyć termin, kiedy mogę zacząć budowę domu?

Odpowiedź eksperta: Obecnie organ administracji architektoniczno-budowlanej ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Termin ten liczymy od dnia następującego po dniu dokonania zgłoszenia (zgodnie z ogólnymi zasadami, pierwszego dnia nie liczymy).

Daty wniesienia przez organ sprzeciwu nie można jednak (mimo kontrowersji w tym zakresie) utożsamiać z datą odbioru sprzeciwu przez inwestora. Datą wniesienia sprzeciwu będzie data nadania go przez organ w placówce pocztowej, nie później niż 21 dnia od dnia następnego od złożenia przez Panią dokumentów. Organ może też, przed upływem tego terminu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie takiego zaświadczenia wyklucza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Po upywie 21 dni warto jednak skontaktować się z organem, np. za pomocą poczty e-mail z zapytaniem czy organ wniósł sprzeciw do zgłoszenia. Najbezpieczniej jednak odczekać jeszcze kilka dni (czas na dostarczenie listu przez pocztę) i upewnić się, że sprzeciw nie został wniesiony.

Aleksandra Korczak
fot. AlexanderStein / pixabay.com

aktualizacja: 2017-11-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".