Budujemy Dom

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Artykuł na: 2-3 minuty

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. Czy mam do tego podstawy?

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Odpowiedź eksperta: Pierwszym krokiem powinno być pisemne wezwanie sąsiada do zaniechania takich praktyk. Przed postępowaniem sądowym, warto zebrać wszelkie dowody i zastanowić się, kto może występować w charakterze świadka.

Jeżeli sąsiad narusza stosunki miejscowe, postępując niezgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i w sytuacji tej dochodzi dodatkowo do immisji w postaci zapachów (lub hałasów, wibracji, fal elektromagnetycznych) szkodliwych dla zdrowia, to zgodnie z przepisami przysługuje Panu roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Ma Pan więc podstawy prawne, by zwrócić się do sądu o nakazanie sąsiadowi zaniechania zatruwania Pana i środowiska. Ma tu zastosowanie Art. 144 k.c.: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Aleksandra Korczak
fot. Bru-nO/ pixabay.com

aktualizacja: 2018-07-30

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

8 godzin temu, Gość masakra napisał:   I to na pewno wina tego sasiada ze wiatr niesie dym na wasza elewacje...  A w dodatku nie głosował w wyborach na patriotów.

retrofood

10 Kwi 2018, 04:25

A siedzicie w jego piwnicy, ze wiecie iz pali smieci?? Szkoda ze jeszcze komina ma sobie nie wystawic piec mietrow ponad wasz dom... Szukacie dziury w calym. Czlowiek jak do drugiego czlowieka sie nie doczepi to nie ma jak zyc. I to na pewno wina tego sasiada ze wiatr niesie dym na wasza elewacje... ...

Gość masakra

09 Kwi 2018, 19:45

Zadzwoń do Gminy i naślij życzliwie kontrolę a raczej wywiad środowiskowy  - jeden funkcjonariusz w mundurze a drugi urzędnik z odpowiedniej, terenowej komórki "wywiadowczej".

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

07 Mar 2018, 07:49

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".