Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. Przy granicy działki stoi budynek gospodarczy sąsiada, a w nim kotłownia, w której spala on również śmieci. Elewacja mojego domu po paru latach wygląda tragicznie, trujący dym dostaje się nawet do sypialni. Rozmowy z sąsiadem nie pomagają. Jestem gotów dochodzić swoich praw w sądzie. Czy mam do tego podstawy?

Dym z kotła sąsiada niszczy moją elewację. Co robić?

Odpowiedź eksperta: Pierwszym krokiem powinno być pisemne wezwanie sąsiada do zaniechania takich praktyk. Przed postępowaniem sądowym, warto zebrać wszelkie dowody i zastanowić się, kto może występować w charakterze świadka.

Jeżeli sąsiad narusza stosunki miejscowe, postępując niezgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem nieruchomości i w sytuacji tej dochodzi dodatkowo do immisji w postaci zapachów (lub hałasów, wibracji, fal elektromagnetycznych) szkodliwych dla zdrowia, to zgodnie z przepisami przysługuje Panu roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Ma Pan więc podstawy prawne, by zwrócić się do sądu o nakazanie sąsiadowi zaniechania zatruwania Pana i środowiska. Ma tu zastosowanie Art. 144 k.c.: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Aleksandra Korczak
fot. Bru-nO/ pixabay.com

aktualizacja: 2018-02-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze