Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Artykuł na: 2-3 minuty

W trakcie budowy domu okazało się, że jego wymiary różnią się o kilkanaście centymetrów od projektu. Czy muszę teraz wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy?

Odpowiedź eksperta: Kiedyś w orzecznictwie kwestią sporną było to, czy faktycznie wybudowany obiekt nieco szerszy albo wyższy niż w projekcie budowlanym jest istotną zmianą, powodującą poważne konsekwencje dla inwestora. Obecnie, nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

 1. nie przekracza 2% wysokości, szerokości bądź długości obiektu określonych w projekcie budowlanym;

 2. nie zwiększa obszaru jego oddziaływania;

 3. nie mieści się w zakresie odstępstw w przedmiocie zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne, zmiany zamierzonego sposobu użytkowania lub jego części, ustaleń MPZP, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wymagających uzyskania lub zmiany niektórych opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia (przy czym nie dotyczy to odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych);

 4. nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Jeżeli te warunki są spełnione, to odstąpienia nie skutkują postępowaniem naprawczym (obowiązkiem uzyskania pozwolenia zamiennego, czy kwalifikowaniem odstąpień jako samowoli budowlanej). Kilkanaście centymerów nie ma zatem znaczenia.

Aleksandra Korczak
fot. Capri23auto / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Nowe warunki techniczne w 2018 r. a ich wpływ na Inwestorów prywatnych

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązująca od 1 stycznia 2018 r., wprowadziła kilka zmian ułatwiających realizację domów.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze