Budujemy Dom

Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym?

Artykuł na: minutę

Rozważam zakup działki na terenie zalewowym (od lat nie było tam powodzi). Jak wygląda perspektywa uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na takim terenie?

Czy opłaca się kupować działkę pod budowę domu na terenie zalewowym?

Odpowiedź eksperta: W ubiegłym roku zmieniły się przepisy prawa wodnego. W poprzednio obowiązujących zasadą był brak możliwości zabudowywania obszarów szczególnego zagrożenia powodzią, lecz funkcjonowała procedura uzyskiwania odstępstw od zakazów zabudowy i gminy nierzadko udzielały takiej zgody.

Obecnie decyzyjne w tym zakresie jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zastąpiło Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Wydaje ono decyzję, w której określa wymagania lub warunki dla zabudowy oraz zagospodarowania terenów położonych na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią bądź odmawia uzgodnienia warunków zabudowy, np. gdy planowana inwestycja stanowiłaby zagrożenie dla ochrony zdrowia ludzi, środowiska i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków.

Kupno takiej nieruchomości jest więc ryzykowne, bo uzyskanie warunków zabudowy jest możliwe, lecz nie jest sprawą pewną.

Aleksandra Korczak
fot. bohemianbikini / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z grubsza to samo miałem napisać...     To jest słup wodowskazowy z zaznaczonymi poziomami Wisły... Teraz rzeka jest gdzies, tam, czasem bywa poziom wyższy, czasem jeszcze niższy, ale, czasem, ostatnio w roku 2010 (złoty pasek na słupie,trzeci od góry), "trochę ...

uroboros

15 Cze 2018, 20:42

Można wybudować dom na palach i w zanadrzu mieć uwiązaną łódkę. Albo barkę na betonowym pływaku.  Gorzej będzie rozwiązać problem ścieków.

Elfir

15 Cze 2018, 18:27

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".