Budujemy Dom
Przed budową / Poradnik prawny / Porady ekspertów

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Artykuł na: 2-3 minuty

Znalazłam piękną parcelę w bardzo dobrej cenie w pobliżu lasu. Mimo że nie rosną tu drzewa, są na niej "użytki leśne". Czy mogę kupić taką działkę, żeby postawić dom?

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Odpowiedź eksperta: Może Pani kupić taką nieruchomość, ale jeśli w przyszłości będzie ją Pani chciała sprzedać, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa. Po wycenie rzeczoznawcy majątkowego, będzie on uprawniony do nabycia nieruchomości za cenę potencjalnie inną, niż ustalona przez zainteresowane strony. Zatem chcąc ją sprzedać, będzie się Pani musiała liczyć z tym, że jeżeli Skarb Państwa będzie chciał ją kupić (na szczęście nie zdarza się to często), cena może nie być dla Pani satysfakcjonująca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, gruntu niestanowiącego własności Skarbu Państwa oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków, Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu tego gruntu.

Prawo to przysługuje w każdym razie, gdy w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość występuje jako las w całości albo w części. Być może ta regulacja miała wpływ na wyjątkowo niską cenę nieruchomości.

Aleksandra Korczak
fot. music4life / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Nowe warunki techniczne w 2018 r. a ich wpływ na Inwestorów prywatnych

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązująca od 1 stycznia 2018 r., wprowadziła kilka zmian ułatwiających realizację domów.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze