Budujemy Dom

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Artykuł na: 2-3 minuty

Znalazłam piękną parcelę w bardzo dobrej cenie w pobliżu lasu. Mimo że nie rosną tu drzewa, są na niej "użytki leśne". Czy mogę kupić taką działkę, żeby postawić dom?

Czy będę mogła wybudować dom na działce w pobliżu lasu?

Odpowiedź eksperta: Może Pani kupić taką nieruchomość, ale jeśli w przyszłości będzie ją Pani chciała sprzedać, prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa. Po wycenie rzeczoznawcy majątkowego, będzie on uprawniony do nabycia nieruchomości za cenę potencjalnie inną, niż ustalona przez zainteresowane strony. Zatem chcąc ją sprzedać, będzie się Pani musiała liczyć z tym, że jeżeli Skarb Państwa będzie chciał ją kupić (na szczęście nie zdarza się to często), cena może nie być dla Pani satysfakcjonująca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku sprzedaży przez osobę fizyczną, prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, gruntu niestanowiącego własności Skarbu Państwa oznaczonego jako las w ewidencji gruntów i budynków, Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu tego gruntu.

Prawo to przysługuje w każdym razie, gdy w ewidencji gruntów i budynków nieruchomość występuje jako las w całości albo w części. Być może ta regulacja miała wpływ na wyjątkowo niską cenę nieruchomości.

Aleksandra Korczak
fot. music4life / pixabay.com

aktualizacja: 2018-05-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".