Budujemy Dom

Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Artykuł na: 2-3 minuty

Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?

Czy zniknie prawo użytkowania wieczystego?

Odpowiedź eksperta: Tak to prawda. Ustawa jest obecnie w fazie projektu, który zakłada, że 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności na rzecz dotychczasowych użytkowników wieczystych. Zmiana dotyczyłaby gruntów zabudowanych domkami jednorodzinnymi, mieszkaniami w budynkach wielolokalowych (w których co najmniej połowa lokali to lokale mieszkalne).

Według nowych przepisów - w miejsce obecnych rocznych opłat za użytkowanie wieczyste przyszli właściciele gruntów uiszczaliby roczne opłaty przekształceniowe - przez 20 lat od dnia przekształcenia. Ich wysokość miałaby być równa opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, jaka obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Nowe przepisy przewidują, że roczna opłata przekształcenia miałaby być wnoszona do 31 marca każdego roku (przy czym będzie można wystąpić o jej rozłożenie na raty).

Projekt przewiduje także, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do zapłacenia należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Zakłada się możliwość ich waloryzacji przez samorządy przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS.

Ponadto Skarb Państwa i samorządy, w tym gminy, będą mogły udzielać bonifikat od opłat rocznych. Zakłada się szansę wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo z góry, co umożliwi udzielenie bonifikaty - przy czym w odniesieniu do gruntów państwowych, projektowane przepisy przewidują bonifikatę w wysokości 60%, w sytuacji gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia.

Aleksandra Korczak
fot. thodonal - Fotolia.com

aktualizacja: 2018-07-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".