Budujemy Dom

Mam działkę z urządzeniami przesyłowymi. Czy mam prawo do odszkodowania?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odziedziczyłem po dziadku działkę, na której znajdują się urządzenia przesyłowe. Chciałbym dowiedzieć się, czy korzystająca z tych urządzeń elektrownia ma obowiązek wypłacić mi jakieś odszkodowanie, czy też comiesięczną opłatę? Dodam, że dziadek nie podpisał z elektrownią żadnej umowy.

Mam działkę z urządzeniami przesyłowymi. Czy mam prawo do odszkodowania?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami, jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za jego ustanowienie.

Właścicielowi nieruchomości, która obciążona jest urządzeniami przesyłowymi, przysługują roszczenia w postaci wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości oraz z tytułu ustanowienia służebności przesyłu. Ustalenie jego wysokości ma być proporcjonalne do stopnia ingerencji w prawo własności i uwzględniać wartość nieruchomości. Poza tym nie powinno to być ograniczone do sposobu, w jaki faktycznie nieruchomość była i jest przez właściciela użytkowana, ale uwzględniać sposób, w jaki właściciel mógłby to uczynić.

Za korzystanie z rzeczy należy się właścicielowi wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej w danych okolicznościach mógłby je uzyskać, gdyby rzecz wynajął lub wydzierżawił, czy oddał w odpłatne używanie na podstawie innego stosunku prawnego. Ma więc Pan prawo ubiegać się o wynagrodzenie za korzystanie przez elektrownię z tych urządzeń.

Aleksandra Korczak
fot. wyncel / pixabay.com

aktualizacja: 2018-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".