Budujemy Dom

Kiedy można rozpocząć prace na budowie?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odebrałam dziś pozwolenie na budowę. Czy mogę natychmiast rozpocząć roboty na budowie?

Kiedy można rozpocząć prace na budowie?

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami - jest to legalne. Niemniej jednak, lepiej zaczekać z tym aż do uzyskania pewności, że decyzja o pozwoleniu na budowę jest ostateczna, czyli taka, od której nie przysługuje już odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

W obecnym stanie prawnym, inwestor ma prawo rozpocząć roboty budowlane na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie można tego traktować jak rozpoczęcia budowy bez niego, czyli jako samowolę budowlaną.

Należy rozróżnić sytuację inwestora, który wznosi albo wzniósł obiekt budowlany, nie mając wymaganego pozwolenia na budowę, od sytuacji inwestora, który rozpoczął realizację na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, która została następnie usunięta z obrotu prawnego. Takie działanie jednak obciążone jest pewnym ryzykiem.

Przy czym rozpoczynając roboty na podstawie nieostatecznej decyzji, inwestor sam naraża się na ryzyko, że pozwolenie na budowę może zostać wyeliminowane z obrotu prawnego. Gdyby bowiem osoba uprawniona (np. sąsiad) złożyła od niej odwołanie (ma na to 14 dni od daty jej otrzymania) - a odwołanie to zostało uwzględnione – sytuacja takiego inwestora z miejsca się komplikuje.

Aby mieć pewność, że nie zostało wniesione odwołanie od decyzji i jest ona ostateczna, powinna Pani poczekać minimum 14 dni od dnia doręczenia jej ostatniej ze stron postępowania (sąsiadom). Ze względu na możliwości wysłania odwołania pocztą, warto poczekać dłużej i dodać do tych 14 dni jeszcze kilka lub kilkanaście.

Aleksandra Korczak
fot. Antranias / pixabay.com

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".