Budujemy Dom

Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców?

Artykuł na: 2-3 minuty

Słyszałem, że na budowach zdarza się porzucanie robót przez wykonawców. W jaki sposób mogę się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

Jak się zabezpieczyć przed możliwością porzucenia robót przez wykonawców?

Odpowiedź eksperta: W pierwszej kolejności radzę postawić na odpowiednio skonstruowaną umowę. Jednym z zabezpieczeń jest instytucja kary umownej. Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania albo nienależytego wykonania zobowiązania nastąpi przez zapłatę określonej sumy.

Kara ta należy się w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Żądanie odszkodowania wyższego nie jest dopuszczalne - chyba że strony w umowie postanowiły inaczej.

Inną kwestią jest to, że umowa powinna być zawarta w odpowiedniej formie (zgodnie z przepisami, wystarczająca w przypadku umowy o roboty budowlane będzie zwykła forma pisemna, ale można rozważyć akt notarialny, zawierający oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji) i umożliwiać dochodzenie roszczeń (np. przez weksel, gwarancje bankowe).

Powinien więc Pan spisać z wykonawcą precyzyjną umowę, zawierającą wykaz wszystkich prac oraz termin ich ukończenia.

Umowa ma zawierać wpis dotyczący wysokości kary umownej za niedopełnienie warunków umowy. Jeśli wykonawca porzuci miejsce pracy, będzie Pan mógł domagać się wypłaty kary umownej - dobrowolnie lub za pośrednictwem sądu.

Aleksandra Korczak
fot. jarmoluk / pixabay.com

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Jakie pomieszczenia wlicza się do powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym?

Odpowiedź eksperta: Pojęcie powierzchni użytkowej nie jest dokładnie zdefiniowane i w rożnych aktach prawnych jest ona różnie określana.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".